Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiCzy Jerzy Iwanow – Szajnowicz to postać niemal zupełnie zapomniana?

Czy Jerzy Iwanow – Szajnowicz to postać niemal zupełnie zapomniana?

Bez większego ryzyka błędu można założyć, że gdyby spytać na ulicy stu przypadkowych przechodniów, czy wiedzą, kim był Jerzy Iwanow – Szajnowicz, to zapewne poprawnej odpowiedzi udzieliłoby tylko kilka osób.

Możemy zatem śmiało pokusić się o stwierdzenie, iż popularność Jerzego Iwanowa – Szajnowicza jest niewspółmierna do skali jego odwagi i wyczynów.
Nie bez powodu uznano Polaka jako bohatera narodowego Grecji. Choć nie miał do dyspozycji ani jednego żołnierza, a wyłącznie swój spryt, sprawność fizyczną i międzynarodowe obycie, jest oceniany jako najskuteczniejszy sabotażysta.

Postać Jerzego Iwanowa – Szajnowicza, wspaniałego sportowca, wojennego wywiadowcy i dywersanta fascynuje do dzisiaj.

Cieszy niezmiernie fakt, iż bogata osobowość polsko – greckiego bohatera jest wciąż żywa.
W ubiegłym tygodniu stała się inspiracją do zorganizowania przez Pinewood American International School w Thesalonikach „żywej lekcji historii” i odwiedzenia jednej z największych hal sportowych, którego jest patronem – GS Iraklis “Ivanofeio sports arena”.
Prezydent Iraklis Pan F. Theos i Pani E. Rosiadou z przyjemnością przyjęli uczniów w biurach klubu, gdzie Pan A. Oikonomidis, nauczyciel historii Pinewood American International School, pełniący funkcję członka zespołu administracji Iraklis, przybliżył sylwetkę Jerzego Iwanowa – Szajnowicza, jego życie i połączenie z klubem Iraklis.

Jerzy Iwanow-Szajnowicz był człowiekiem nieprzeciętnym, bardzo uzdolnionym językowo i wyjątkowo wysportowanym. Warto w tym miejscu przypomnieć jego biografię.
Urodził się w 1911 roku w Warszawie jako syn Polki i carskiego pułkownika. Gdy Jerzy miał kilka lat, jego matka wyszła ponownie za mąż, tym razem za Greka i przeniosła się do Salonik. Tam Jerzy trenował piłkę nożną i piłkę wodną. Był zapalonym żeglarzem i pływakiem. Wielokrotnie występował w zawodach sportowych zdobywając liczne nagrody. Był poliglotą. Biegle władał pięcioma językami: polskim, greckim, angielskim, francuskim i rosyjskim. Nie trzeba dodawać, że wysoka sprawność fizyczna i znajomość języków obcych były mu bardzo pomocne w późniejszych działaniach konspiracyjnych.

Po wybuchu II wojny światowej podjął współprace z polską misją wojskową w Salonikach. Udzielał pomocy polskim żołnierzom, którzy trafiali do Grecji z węgierskich i rumuńskich obozów. W 1940 r. został zwerbowany do pracy na rzecz polskiego wywiadu.

Wiosną 1941 r. przebywając w Palestynie zabiegał o przyjęcie do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Stało się jednak inaczej i został oddelegowany do dyspozycji Brytyjczyków zostając agentem. Po specjalistycznym przeszkoleniu jesienią 1941 roku przerzucono go do Grecji, gdzie w krótkim czasie stał się bohaterem ruchu oporu, człowiekiem za którego Niemcy wyznaczyli wysoką nagrodę.

tekst: Agnieszka Baran
zdjęcia: Pinewood American International School

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne