Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaCo oznaczają białe plamy na paznokciach?

Co oznaczają białe plamy na paznokciach?

Pewnie nie raz zauważyliście, białe plamki na paznokciach i obawiacie się, że są to oznaki braku wapnia w organizmie. Prawda jest taka, że przez lata nie było to błędne założenie, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Naukowcy twierdzą, że białe plamki na paznokciach nie muszą być związane z problemami zdrowotnymi, ale mogą być to pęcherzyki powietrza, które powstały na skutek urazu. Niemniej jednak okazało się, że niedobór cynku powoduje białe plamki oraz brak białka w diecie.  Z tego względu należy pamiętać, że cynk odgrywa ważną rolę w strukturze białka paznokci (keratyna).

Naturalnymźródłem cynku są: kiełki pszenicy, owoce morza, zielony groszek, jaja, nasiona dyni, brązowy ryż, drożdże piwne, migdały.

W przypadku, gdy poza plamkami płytka paznokci jest dodatkowo krucha i łamliwa najprawdopodobniej spowodowane to jest różnymi niedoborami w organizmie. Zwykle należy zadbać o to, by organizm przyjmował odpowiednią ilość witamin A, E oraz mikro- i makroelementów w diecie. Paznokcie należy krótko obcinać, by się nie łamały i nie powstawały zadziory.

w regeneracji i wzmacnianiu płytki paznokciowe

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne