Strona głównaRozrywkaCzas wolnyCentrum Narciarskie Kalavryta

Centrum Narciarskie Kalavryta

Kalavryta to kolejna propozycja dla osób lubiących zimowe atrakcje. Ośrodek narciarski Kalavryta został zbudowany u podnóża Chelmós i Aroania na wysokości 2340 m. Kalavrita to wspaniałe, istnie magiczne miejsce w północnej części półwyspu Peloponeskiego, w rejonie Araxos. Warto wskazać, że miejscowość znana jest również z wąskotorowej kolejki zębatej – „Odontotos”, która pozwala zobaczyć najpiękniejsze zakątki regionu.

Z wioski Diakopto przez 22 km wspina się ona wąwozem Vouraikos na wysokość 700 m. Tunele, mosty, przepaście, nawisy skalne towarzyszące podróży sprawiają, że poznane miejsca na długo zapadają w pamięci. Spacerując po miasteczku Kalavryta można dostrzec piękne góry, między innymi właśnie górę Chelmos.

Najwyższe partie tego masywu rozciągają się w odległości ok. 12 km na południowy wschód od Kalavryty. To właśnie na zboczach tej góry, której nazwa oznacza zaśnieżoną górę, wybudowano prezentowany ośrodek narciarski.

Obiekt został założony w 1988 roku co zapoczątkowało rozwój turystyki zimowej w tym regionie. Jak wskazują aktualne dane co roku zimą przyjeżdża tuta ponad 100 tysięcy ludzi. Ośrodek Kalavryta cieszy się nie tylko zainteresowaniem Greków, ale także zagranicznych turystów. Jest on jednym z najbardziej znanych ośrodków w Grecji. Dzieje się tak za sprawą nowoczesnej infrastruktury. Na terenie ośrodka znajdują się fantazyjne kawiarnie oraz restauracje, gdzie od czasu do czasu odbywają się specjalne eventy.

Ze względu na niewielka odległość od Aten bardzo wielu narciarzy odwiedza go przez cały sezon zimowy. To właśnie tutaj są słynne czarne i czerwone trasy. Ośrodek narciarski Kalavryta oferuje 12 tras narciarskich. Przedstawiają się one następująco:

• 3 czarne:
Ino o długości 785 m.
Irene o długości 1635 m.
Antygona o długości 765 m.

• 4 czerwone
Ariadna o długości 1060 m.
Nefeli o długości 2355 m.
Alkistis o długości 155 m.
Electra o długości 630 m.

• 3 niebieskie:
Danae o długości 875 m.
Fedra o długości 540 m.
Ismini, 335 m długości.

• 2 zielone:
Leto, 175 m długości.
Alkmini, 165 m długości.

Wskazując na trasy warto zaznaczyć charakterystykę wybranych z nich. Bez wątpienia jest to dużym atutem dla odwiedzających. Phaedra i Danae, które mają dobrą twardą warstwę śniegu są idealne dla mniej doświadczonych narciarzy. Electra jest odpowiednia dla zaawansowanych narciarzy. Jest połączona z czerwonym szlakiem prowadzącym do Vathiá Lákka, przez którą przejeżdża się zielonym szlakiem. Antygona to faworyt dla doświadczonych narciarzy, ponieważ zawsze jest pokryta śniegiem proszkowym. Ino natomiast to czarny przejazd, preferowany przez doświadczonych narciarzy. Jego imponujący pionowe nachylenie sprawia, że jest to jedna z najtrudniejszych do pokonania tras w Grecji.

Wiele atrakcji znajdą tu także fani zmotoryzowanych sportów zimowych. Snow mobile, czyli skutery śnieżne, są również dostępne na stoku. Jest to sport odpowiedni dla młodych ludzi i fanów snowboardu. Instruktorzy oferują kameralny BBQ i degustację znanych i lubianych potraw w Grecji. Warto wspomnieć, że nie wszyscy odwiedzają to miejsce dla sportów zimowych. Na stok przyjeżdżają także osoby które po prostu chcą się pobawić w śniegu, ulepić bałwany, jeździć na sankach, odpocząć, nabrać energii albo po prostu napić się wina na leżaku w zimowym otoczeniu. Ośrodek Narciarski Kalavryta czynny jest codziennie w okresie zimowym (grudzień-kwiecień).

W okolicy ośrodka narciarskiego Kalavryta, a także na górze Chelmos, występuje wiele interesujących miejsc. Warto tutaj zaznaczyć, że na wzgórzu Kapi było miejsce składania ofiar wojennych. Było to w grudniu 1943 r., kiedy Niemieccy zdobywcy rozstrzelali mieszkańców wsi powyżej 14 lat.

Na wzgórzu Kapi znajduje się duży krzyż przypominający zbrodnię. Środkowy obszar otoczony jest kolumnami, na których wskazane są nazwiska rodzin rozstrzelanych. W katakumbach wiszą małe lampki, które symbolizują liczbę rodzin straconych w tym miejscu. Znajduje się tam także kamienna rzeźba Bolesnej Matki, godło gminy Kalavryta wyrzeźbiona przez studentkę Wydziału Sztuk Pięknych – Annę Vafię.

Kolejnym wartym uwagi miejscem jest Miejskie Muzeum Holokaustu, które mieści się w odrestaurowanym budynku dawnej szkoły podstawowej w Kalavrycie i zawiera materiały związane z Holokaustem Kalavryty i regionu. Turyści bardzo często udają się także zobaczyć Pomnik Greckich Bojowników z 1821 r. Jest to miejsce upamiętniające duchowieństwo i udział bojowników w rewolucji greckiej 1821 r. oraz wyzwoleniu narodu greckiego spod tureckiego panowania.

Ciekawostką religijną w regionie jest wizyta w wielu klasztorach, takich jak Klasztor Agia Lavra, Klasztor Mega Spileon w Kalavryta, Klasztor Matki Boskiej Makellarias i Klasztor św. Mikołaja w Vlassia. Warta odwiedzenia jest także Jaskinia Jezior w Castria – Kalavryta oraz Miejska Galeria Sztuki Konstantinos Fassos w Kalavryta.

Inna atrakcją jest w wąwóz rzeki Vouraikos, którego nazwa nawiązuje do Voura, ważnego miasta w starożytności. Na pionowych ścianach wąwozu znajduje się bardzo ciekawe i unikatowych gatunków rzadkich zbiorowisk roślinnych, typowych dla siedlisk skalnych wschodniej części Morza Śródziemnego.

Zatem ośrodek narciarski jak i jego okolice mają do zaoferowania bardzo wiele atrakcji zarówno fanom zimowych sportów jak i osobom ceniącym sobie kontakt z przyrodą.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne