Strona głównaRozmaitościArtykuły i opinieCałkowite zaćmienie księżyca

Całkowite zaćmienie księżyca

W piątek, 27 lipca, mogliśmy podziwiać zaćmienie Księżyca-najdłuższe w tym stuleciu (1 godzinę 43 minuty). Nie potrzebne były żadne przyrządy astronomiczne, wystarczyły oczy wpatrzone w niebo.

Ze wzgórza Filopappou, z jednej strony, rozpościera się widok na całą stolicę, a drugiej na cudownie oświetlony Akropol. Każdy odwiedzający może wybrać co chce podziwiać, ale tej nocy, 27 lipca, oczy wszystkich skierowane były na jeden skrawek nieba. Czerwonemu zaćmieniu Księżyca w tę noc towarzyszyło niezwykłe zjawisko – tzw. wielka opozycja Marsa. Oznacza to, że Czerwona Planeta znalazła się po dokładnie przeciwnej stronie niż Słońce. Marsa mogliśmy zobaczyć na niebie jako jasnoczerwony punkt znajdujący się pod księżycem. Kolejny raz zaćmienie Księżyca i wielka opozycja Marsa spotkają się za 470 lat.

ksiezyc zciemnienie3

Możliwość zobaczenia tego niesamowitego zjawiska astronomicznego, w towarzystwie starożytnego Akropolu i ogromnej metropolii, jaką są Ateny, to rzecz, której nie da się opisać. Jedno z najcudowniejszych przeżyć w życiu niemal każdego, kto był na wzgórzu w tę noc. Na szczęście dobra pogoda, pozwoliła na zobaczenie zaćmienia bez chmur czy innych niesprzyjających warunków pogodowych.

ksiezyc zciemnienie2

Pełne zaćmienie było widoczne z Europy, Rosji, Afryki, Bliskiego Wschodu, większości Azji oraz Australii-podała agencja Reutera. Było to, ponadto, najdłuższe całkowite zaćmienie w tym stuleciu, kolejnego możemy się spodziewać dopiero w 2123 roku. Wielu obserwatorów zastanawiało się zapewne, dlaczego księżyc jest krwistoczerwony. Na to pytanie odpowiedział miłośnik astronomii Karol Wójcicki:
– Podczas fazy całkowitego zaćmienia światło słoneczne nie dociera do Księżyca bezpośrednio. Nasz satelita jest oświetlony przez rozświetloną na czerwono ziemską atmosferę. Podobne zjawisko obserwujemy podczas zachodu i wschodu Słońca-wyjaśnił.

Aneta Brzuska

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne