Tsarouchi to płaski but na twardej podeszwie, charakteryzuje się on słynnym dużym pomponem na końcu. Pompon ten jest ikoniczną częścią tradycyjnego greckiego stroju, zwłaszcza dla greckich żołnierzy zwanych Evzones.
Może to zaskakiwać jednak but, o którym mowa odgrywa stosunkowo ważną rolę w historii Grecji. Dzieje się tak dlatego ponieważ jest butem, który nosili wielcy wojownicy greckiej wojny o niepodległość. Ze względu na związek z bohaterami wojny stał się on znany na całym świecie jako integralna część greckiego stroju narodowego.
Warto zaznaczyć, że Grecy na obszarach wiejskich i górskich nosili tsarouchi przez wieki. Co więcej, nosili ten tradycyjny element stroju do lat 60. XX wieku. Buty te były stosowane przez rolników i mężczyzn, którzy pracowali na zewnątrz, ponieważ były one trwałe i ciepłe. Jeśli chodzi o kultowe pompony tsarouchi, chroniły one palce stóp przed śniegiem i zimnem, a także pomogły zapewnić wodoodporność buta. Jako ciekawostkę warto wskazać, że mogły też służyć jako poręczne miejsce do schowania małego noża.
Kiedy mówimy o greckiej wojnie o niepodległość w 1821 r. i jej wielkich bohaterach, takich jak Theodoros Kolokotronis i Georgios Karaiskakis, nieuchronnie myślimy o foustanelli (ubraniu przypominającym spódnicę) i właśnie tsarouchi, kultowym greckim bucie z dawnych czasów.
Jak donoszą pewne opracowania historyczne, podobno pompon na czubku buta symbolizuje drzewo wolności. Noszony przez żołnierzy, symbolizuje też siłę. Wewnątrz pomponu tradycyjnie znajduje się małe ostrze, które symbolizuje kopnięcie ośmieszające wroga. Ukryte ostrze służy również jako skuteczna broń do walki i było niezwykle przydatne dla żołnierzy, szczególnie podczas greckiej wojny o niepodległość. Dziś rustykalne buty są częścią munduru Evzones, w skład którego wchodzi również foustanella.
Warto zaznaczyć, że Evzones to elitarna piechota i jednostka górska armii greckiej, której korzenie sięgają daleko w grecką historię. Ich członkowie tworzą Gwardię Prezydencką, ceremonialną jednostkę, która strzeże greckiego Grobu Nieznanego Żołnierza i rezydencji prezydenckiej w Atenach.
Mówiąc jednak o tym specyficznym elemencie stroju warto zaznaczyć, że buty noszone jako część munduru Ezvone zawierają około 50 gwoździ w każdej podeszwie. To robi imponujący dźwięk, gdy żołnierz stawia stopę na ziemi. Uważa się, że dźwięk – zwłaszcza wielokrotnie wzmacniany – jest dość groźny dla potencjalnych wrogów na polu bitwy. Niektórzy twierdzą, że Evzones noszą buty nabijane ćwiekami, więc kiedy głośno tupią po ziemi, wydadzą hałas na tyle głośny, że przodkowie usłyszą, że żyjemy i że jesteśmy wolni.
Para tsarouchia waży niewiarygodne dwa i pół kilograma. Czerwony kolor na bucie symbolizuje krew przodków, a pompon w kolorze czarnym ma przypominać nam o 400 latach życia pod panowaniem osmańskim.
Dołączam link gdzie można podziwiać zmianę warty i dobre ujęcia kultowych greckich butów: