Ćwiczenia pomagają nie tylko w utrzymaniu dobrej aktywności fizycznej, ale również w leczeniu depresji. Przynajmniej tak twierdzą naukowcy greccy z Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu w Tesalia.
Grecki naukowcy opublikowali wyniki swoich badań w irlandzkim czasopiśmie „Medical Journal”, z których wynika, że kiedy ćwiczymy nasze hormony produkowane są w mózgu, które zmieniają nasz nastrój, zmniejszają uczucie bólu i wywołują euforię.Najważniejszymi z tych hormonów są endorfiny – hormony szczęścia, które pomagają nam poczuć się lepiej, wpływają na zwiększanie się własnej wartości a co za tym idzie zmniejszają objawy stresu, depresji i niepewności. Jednakże, trwają dalsze badania w celu określenia dokładnego mechanizmu, dzięki któremu tak się dzieje.
Wnioski z badań wykazują również, że osoby z podwyższonym poziomem aktywności fizycznej mają mniej objawów depresji niż osoby, które nie są aktywne, i odnoszą się do wszystkich grup wiekowych.
Niektórzy eksperci nawet używają ćwiczeń, jako środek leczenia dla osób z ciężką depresją.
Imponujące jest to, że ćwiczenia mogą poprawić poziom depresji u ludzi, którzy mają dodatkowe i inne problemy zdrowotne, takie jak: nadciśnienie, choroby układu krążenia, otyłość i osteoporozę – mówi p.Flouris kierujący grupą badawcza.
Rodzaj ćwiczeń
Typy ćwiczeń, które mogą być wykorzystane w celu zmniejszenia depresji jest przede wszystkim ćwiczeń wytrzymałościowe (długi czas trwania o niskiej intensywności), takie jak chodzenie, bieganie, jazda na rowerze, pływanie, itp.
Powinieneś ćwiczyć, co najmniej przez 30 minut trzy razy w tygodniu, ale pamiętaj, że im częściej tym lepiej, więc najskuteczniejsze będą codzienne ćwiczenia. Wszystko jedno, jaką wybierzesz dyscyplinę, może to być spacer, jogging, pływanie, taniec czy aerobik byle wywoływało szybsze bicie serca i wystąpienie potu na skroniach.
Takie ćwiczenia jak podnoszenie ciężarów, mogą mieć również pozytywny efekt, podczas gdy połączenie ćwiczeń wytrzymałościowych i treningu siłowego, ma pozytywny wpływ. Kluczem do sukcesu jest regularność. Niezależnie od formy ćwiczeń należy powtarzać 3-5 razy w tygodniu, co najmniej przez 30 minut. Wszystko jedno, jaką wybierzesz dyscyplinę, byle wywoływało szybsze bicie serca i wystąpienie potu na skroniach. Aktywność fizyczna na pewno nie zaszkodzi, a z pewnością pomoże urozmaicić rutynę i oderwać myśli od codziennych problemów, które przecież mają decydujący wpływ na nasze samopoczucie. Poza tym sport niesie ze sobą wiele zalet, które wpływają na ogólny stan zdrowia. I najważniejsze – nie trzeba się przemęczać, żeby osiągnąć zamierzone efekty.
Depresja
Co to jest depresja? Jak wyjaśnia pan Flouris, depresja jest to stan psychiczny, który charakteryzuje się brakiem przyjemności, bezsennością, zmniejszeniem apetytu, poczuciem winy i braku energii. Niestety, czasami te objawy prowadzą do sytuacji ekstremalnych, takich jak samobójstwo.
Depresja dotyka dziś, około 340 milionów ludzi na świecie, podczas gdy w Grecji, jest około 550.000 Greków z jej objawami.
Dane tymczasowe pokazują, że około 9% dzieci na całym świecie poczuło, co najmniej raz uczucie depresji, a 10% młodzieży cierpi z powodu poważnych jej objawów.
Ogólnie depresja leczona jest lekami psychotropowymi, ale wyniki wykazały, że jest to prawdopodobnie niewystarczające. Tak, więc naukowcy próbują znaleźć alternatywną metodę rozwiązania tego problemu. Ostatnie badania naukowe wykazały, że ćwiczenia fizyczne mogą obniżyć poziom depresji i równocześnie posiada swoje zalety -aktywność fizyczna także wpływa na równowagę organizmu.