Siedem na dziesięć greckich kobiet było ofiarami molestowania lub wykorzystywania seksualnego. Natomiast przeważająca większość uważa, że ofierze nie jest łatwo znaleźć sprawiedliwość – tak wykazało ogólnokrajowe badanie.
Według sondażu przeprowadzonego przez firmę badawczo – ankietową „Prorata” w dniach 22-24 stycznia na próbie 1115 osób 65% kobiet stwierdziło, że padło ofiarą molestowania seksualnego.
Miało to miejsce w pracy (58%), na ulicy (53%) w domu (35%), w obiektach rozrywkowych, takich jak kawiarnie, bary itp. (30%), w szkole lub na uczelni (28%) oraz w mediach (23%).
Badanie dotyczyło również granic tolerancji na molestowanie i wykorzystywanie seksualne. Jednoznacznie zgromadzony materiał badawczy potwierdza stosunkowo szerszą tolerancję mężczyzn wobec takich zachowań.
Zdecydowana większość respondentów, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, co stanowi 87% nadanych stwierdziła, że znalezienie sprawiedliwości dla ofiary nie jest „łatwe” lub „nie jest szczególnie łatwe”.
Większość respondentów – 83% kobiet i mężczyzn – stwierdziła, że ofiara publicznie potępia takie nadużycie, „aby zapobiec podobnym incydentom w przyszłości”. 55% uważa, że ma to na celu „ukaranie sprawcy”, a 50% „otwarcie debaty publicznej”.
Zaskakujące jest to, że 13% respondentów uważa, że „służy to osobistej promocji” ofiary. 6% kobiet odpowiedziało twierdząco, oraz 19% mężczyzn.
Co ciekawe, a wręcz niepokojące, zauważa się powszechny pogląd, że „mówienie o molestowaniu seksualnym może prowadzić do „kryminalizacji” flirtowania”. Pogląd ten podziela 58% mężczyzn i 41% kobiet.
Zachowania męskie, które często są uważane za „akty molestowania”, to komentarz zawierający aluzje, a także uporczywe patrzenie na określone części ciała (37% respondentów).
Z drugiej strony większość kobiet nie postrzega „gwizdania na ulicy” lub „mrugnięcia okiem” jako „molestowanie seksualne”. Jednak nawet tutaj znaczna część kobiet stwierdziła, że to, czy jest to molestowanie, czy nie, „zależy od okoliczności”.
Problematyka ta jest bez wątpienia ważnym problemem dzisiejszych czasów. Ma miejsce zarówno w życiu realnym oraz w cyberprzestrzeni. Należy zatem ze szczególną wrażliwością podejmować różnorodne działania mające na celu jej niwelowanie.
Źródło: prorata.gr