Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w Grecji11 listopada – ważne święto w historii Polaków

11 listopada – ważne święto w historii Polaków

Historia Polski i Polaków jest przepełniona wieloma wydarzeniami. Nie ulega wątpliwości, iż sytuacje, które spotkały naród polski ukształtowały tożsamość narodową, kulturowa i poczucie patriotyzmu Polaków.

Jednym z kluczowych dni dla naszego narodu jest dzień Niepodległości obchodzony na pamiątkę 11 listopada 1918 r. Jest to dzień, który kojarzy się Polakom z wytrwałością, walecznością i z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Został on oficjalnie uznany jako święto państwowe dopiero pod koniec lat 30. XX w. W okresie międzywojennym toczyły się bowiem spory odnośnie właściwej daty odzyskania wolności Rzeczpospolitej. Tragiczny okres II wojny światowej nie zniszczył polskiej pamięci o tragicznych wydarzeniach, które niewątpliwie wpłynęły na kolejne pokolenia naszego narodu.

Zasadniczo dzień ten jest obchodzony we wszystkich szkołach i placówkach edukacyjnych, a także kościołach i wszystkich instytucjach publicznych. W tym roku sytuacja epidemiologiczna w kraju i na świecie znacznie ograniczyła możliwość wspólnego świętowania i radości.

Święto Niepodległości, tak bliskie sercu każdego Polaka, nie może być w dobie pandemii obchodzone w sposób tradycyjny, ponieważ jesteśmy zdani tylko na kontakt zdalny. Jednakże w wielu placówkach edukacyjnych powstały różnorodne inicjatywy mające na celu kształtowanie tożsamości narodowej i kulturowej młodych Polaków. Warto w tym miejscu podkreślić, że taka inicjatywa miała miejsce także w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie Rzeczpospolitej w Atenach. Uczniowie szkoły tworzyli ciekawe plakaty prezentujące motywy narodowe i patriotyczne związane z dniem 11 listopada.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne