Zaproszenie kulturalne

W ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w UE i pod egidą Ambasady RP w Atenach, w miesiącu październiku odbędą się w Atenach dwa istotne wydarzenia, które zaprezentują greckiej publiczności polskie osiągnięcia kulturalne

 

 

 

Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”

gardzieniceW sobotę 15-go października o godz. 21:00 film „Ifigenia w A…” (oparty na dramacie „Ifigenii w Aulidzie” Eurypidesa), nakręcony w 2008 roku w ważnych miejscach okolic Parnasu, z udziałem nie tylko aktorów Gardzienic, ale również muzyków, greckich studentów szkół teatralnych oraz okolicznych mieszkańców.

Spektakl jest uwieoczeniem wieloletnich studiów i prac „Gardzienic” oraz realizację wizji Staniewskiego. Ożyją ponownie święte tańce Grecji, zaś ich energia ukryta przez wieki zostanie uwolniona. W filmie można usłyszec język polski, starogrecki oraz angielski, opatrzony jest napisami w języku angielskim.

Po zakooczeniu pokazu widzowie będą mieli możliwośc spotkania z Włodzimierzem Staniewskim.

Projekcję poprzedzi, o godz. 20:00, otwarcie wystawy greckiej artystki Christiny Papageorgiou, która w plastyczny sposób ujęła swoje doświadczenia z udziału w powstawaniu filmu.

gardzice1W poniedziałek 17-go oraz we wtorek 18-go października o godz. 21:00 ateńska publicznośc będzie miała okazję uczestniczyc w spektaklu Gardzienic „Ifigenia w T…” w inscenizacji Włodzimierza Staniewskiego. Przedstawienie oparte jest na dziele Eurypidesa – jednym z najbardziej cenionych przez Arystotelesa – „Ifigenia wśród Taurów”. Przekład polskiej grupy teatralnej uwydatnia temat bogobojności, różnych poziomów rozwoju współczesnej Europy i w konsekwencji staje się aktualną interpretacją obecnego kryzysu w Europie.

Języki, które można usłyszec w czasie przedstawienia to polski, angielski i starogrecki, napisy są w języku nowogreckim.

Przedstawienia odbywają się przy wsparciu Polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady RP w Atenach, stanowiąc częśc Programu Kulturalnego polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

con_info Fundacja Michalis Kakojanis, ul. Pireos 206, Tavros, Tel: 210-3418550, www.mcf.gr

icon-coinBilety na spektakl w cenie 15 €, ulgowe 10€ są do nabycia w kasie Fundacji, przez Internet lub w sklepach sieci „Public”.

gwiazdka Wstęp na otwarcie wystawy i projekcję filmu w dniu 15 / 10  jest wolny.

pdf Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice” więcej informacji


Retrospektywa Polskich  Filmów Animowanych

animationW dniach 13-19 października w Filmotece Greckiej odbędzie się retrospektywa polskich filmów animowanych „Tribute to Polish Animation”.

 Retrospektywa  obejmuje 43 filmy animowane, które powstały w latach 1959-2011 i zawiera najlepsze dzieła polskich twórców animacji.

Kuratorem przeglądu jest krytyk i autor wielu książek o tematyce filmowej Krzysztof Stanisławski.

Godziny projekcji: 18:00, 20:00, 22:00

icon-coin Bilety wstępu na każdą projekcje: 5 euro

Poranne projekcje dla szkół w dniach 13, 14, 17, 18 i 19 października w godz. 10:00-12:00, bilety w cenie 3 euro.

con_info Informacje i rezerwacje: Grecka Filmoteka Narodowa (Teniothiki tis Ellados) Tel. 210- 3612046,

Adres: Iera Odos 48 & Megalou Alexandrou 134-136, 104-35 Ateny (Keramikos)   www.tainiothiki.gr    i  www.animationcenter.gr

pdf Retrospektywa Polskich Filmów Animowanych więcej informacji

Serdecznie zapraszamy do udziału w tych imprezach. Prosimy także o promowanie tych imprez wśród Państwa greckich i polskich przyjaciół.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne