Strona głównaAktualnościInformacje polonijneWystawa „Mamo, ja nie chcę wojny”

Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny”

Zapraszamy na wystawę plenerową pt. „Mamo, ja nie chcę wojny”, przedstawiającą rysunki niezwykle przejmujące dziecięce świadectwa wojny – historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945. Materiały wykorzystane do przygotowania wystawy przechowywane są w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, w zespole Ministerstwa Oświaty z lat 1945-1966. Rysunki ukraińskich dzieci to współczesne prace plastyczne związane z obecnie toczącą się w Ukrainie wojną, gromadzone na portalu „Mom I see war”.

Prezentacji przyświeca motto, które jest wypowiedzią Janusza Korczaka: „Dziecko nie jest żołnierzem, nie broni ojczyzny, choć wraz z nią cierpi”.

Twórcy wystawy chcą pokazać, że wojna wygląda w oczach dziecka zawsze tak samo. Niezależnie od miejsca i czasu jest wielkim złem, a dziecko zawsze jest w niej ofiarą. Podobieństwo historycznych i współczesnych prac poraża. Dzieci rysują czołgi, samoloty zrzucające bomby, pożary i eksplozje. Rysują rannych i zabitych, zrujnowane domy, mogiły. Rysują siebie i swoją rodzinę, rysują ewakuację i ucieczkę. Ale rysują też nadzieję i swoje marzenia na przyszłość. Łączenie obrazów i słów w grupy tematyczne: walka, okupacja, rodzina, represje, opór, zniszczenia, zwycięstwo-nadzieja, podkreśla fakt, jak bardzo podobne są do siebie scenariusze wojen zaborczych. Zmienia się czas, zmienia się miejsce, zmieniają się dziecięcy świadkowie, ale wojna zawsze jest taka sama: „Wojna nie widzi, nie słyszy, nie czuje”. José Jorge Letria

Wystawa ma plenerowy charakter i zostanie zaprezentowana 10 września w dzielnicy Kallithea, w Atenach, przy zbiegu ulic Mantzagriotaki i Esperidon.

Wstęp wolny.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne