Strona głównaRozrywkaCzas wolnyVigla Pissoderi centrum narciarskie – Florina

Vigla Pissoderi centrum narciarskie – Florina

Zima trwa w najlepsze, a pasjonaci zimowych sportów mają w Grecji bardzo dużą ofertę pasjonujących miejsc oraz ośrodków narciarskich. Szczegółowe zestawienie można znaleźć tutaj (Grecja tylko na lato? Zdecydowanie nie!). O kilku miejscach udało nam się już napisać i w skróconej formie zaprezentować ich wspaniałą sylwetkę. Dziś przyszedł czas na kolejne miejsce, którym jest tytułowa – Vigla Pissoderi centrum narciarskie – Florina.

Mówiąc o tym centrum narciarskim warto rozpocząć od miejscowości, która nazywa się Pissoderi. Jest to tak naprawdę wioska leżąca 17 km od Floriny, nieopodal której znajduje się właśnie centrum narciarskie Vigla, którego sylwetkę chcemy dzisiaj zaprezentować.

fot. wikipedia.org / Mpekris

Ciekawostką historyczną może być fakt, iż pierwsze wzmianki o miejscowości Pissoderi pochodzą aż z roku 1481. Wspomniana w osmańskim defensywie (rodzaj ewidencji podatkowej w Imperium Osmańskim) miejscowość miała wówczas zaledwie 12 gospodarstw domowych i nie była znanym miejscem. Jednak u zbiegu łańcuchów górskich Varnous i Verno, po zachodniej stronie Floriny na wysokości od 1650 m do 2000 m n.p.m., tworzy się swoistego rodzaju „szyjka” w miejscu przejścia Vigla-Pissoderi. Na tym terenie, w gęstym i przepięknym bukowym lesie, znajduje się jeden z najlepszych ośrodków narciarskich Grecji.

Ośrodek narciarski Vigla Pissoderi jest jednym z najstarszych w Grecji, ponieważ jego pierwszy wyciąg powstał aż w 1967 roku. Jest to również jeden z nowoczesnych i największych ośrodków narciarskich z wieloma stokami i wyciągami. Rodzina Tottis, która jest właścicielem i zarządcą uczyniła z tego miejsca obiekt pożądania pasjonatów zimy i sportu. Ośrodek narciarski Vigla Pissoderi posiada łącznie 12 tras narciarskich, w tym 10 tras zjazdowych, 2 trasy biegowe i jeden stok przystosowany do jazdy na skuterach śnieżnych. Warto wskazać tutaj następująco:

• 1 trasę czarną o łącznej długości 1000 m, odpowiednią również na snowboard. Rozpoczyna się ona po prawej stronie głównego wyciągu krzesełkowego i kończy się na szczycie stoku Rea.

• 3 trasy czerwone:
– Hera – 1500 m długości.
– Dionizos- 1850 m długości.
– Oxia – 2200 m długości.

• 2 trasy niebieskie:
– Ermis – 3500 m długości
– Artemida – 2000 m długości. (Jest to niebiesko-zielona trasa, która łączy bazę ośrodka narciarskiego z punktem początkowym nowego wyciągu krzesełkowego w wiosce Pissoderi.)

• 1 trasa zielona
– Rea (dla początkujących) – o długości 700 m.

• 2 stoki, odpowiednie do nauki jazdy na nartach i snowboardzie
– Hercules – o 200 m długości.
– Kronos – o 200 m długości

Funkcjonuje także trasa Pissoderi 2 o długości 5000 m i szeroki 50m. Trasa jest obsługiwana przez nową dwumiejscową kolejkę linową. Trzeba zaznaczyć że trasa nie zawsze funkcjonuje w całości, na niektórych partiach odbywają się zawody w slalomie i jest wówczas wyjęty z użytku powszechnego.

Warto także wskazać, że 10 stoków posiada standardy olimpijskie i może obsłużyć wszystkie kategorie narciarzy i snowboardzistów. Inną ciekawostką dotyczącą tego miejsca jest najnowszy wyciąg o długości 2 km. Warto tutaj zaznaczyć, że jego początek znajduje się w wiosce Pissoderi natomiast jego najwyższy punkt znajduje się na szczycie ośrodka narciarskiego. W związku z tym jest to najdłuższy wyciąg na Bałkanach. To zdecydowanie jest ekscytujące dla wielu pasjonatów zimowych sportów.

fot. vigla-ski.com

Dostępny dla odwiedzających pensjonat Modestios, mieści się w starym i odrestaurowanym budynku szkoły Modesteios. Może pomieścić 55 gości w 15 pokojach. Natomiast kultowe miejsce – Tottis Chalet – znajduje się tuż przed ośrodkiem narciarskim z widokiem na góry i stoki narciarskie. Zostało opracowane na 3 poziomach, aby zaspokoić wszystkie potrzeby kulinarne i rozrywkowe turystów. Na parterze funkcjonuje bar połączony z wypożyczalnią sprzętu narciarskiego (narty, buty, snowboardy, skutery śnieżne itp.). Na pierwszym piętrze znajduje się komfortowa restauracja z kominkiem i widokiem na stoki narciarskie. Na drugim piętrze znajduje się kawiarnia, która oferuje konsumentom także gry stołowe i tenis stołowy.

Bazylika Agios Achillios / fot. greek-crossroads.gr

W okolicy Vigla Pissoderi znajduje się wiele interesujących miejsc, które warto odwiedzić będąc w centrum narciarskim. Przykładami takich miejsc są: stanowisko archeologiczne Petres, Bazylika Agios Achillios, Klasztor St. Avgoustinos czy Muzeum Archeologiczne Floriny. Warto w tym miejscu wspomnieć, że z ośrodka roztacza się niesamowity widok na znane w Grecji jeziora Prespa. Można zatem zaplanować sobie niesamowita wycieczkę i połączyć zwiedzanie obu tych fascynujących miejsc. W Prespa są dwa jeziora słodkowodne jeziora. Grecka część regionu Jezior Prespa przez wiele lat była słabo zaludnionym obszarem.

fot. wikipedia.org / Nikos Laskaridis

Obszar ten, bogaty w rzadką faunę i florę, został ogłoszony parkiem transnarodowym w 2000 r. Natomiast w 1999 r. Towarzystwo Ochrony Prespy otrzymało nagrodę za działania na rzecz ochrony obszaru jeziora Prespa.

fot. stemajourneys.com

Zachęcamy zatem do eksploracji Vigla Pissoderi centrum narciarskie – Florina, które bez wątpienia spełni oczekiwania turystów, sportowców, osób lubiących dobre jedzenie czy długie spacery.

Emilia Wieczorek

Źródło: vigla-ski.com

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne