Strona głównaAktualnościGrecjaUNESCO dodaje grecki geopark Grevena-Kozani do swojej listy

UNESCO dodaje grecki geopark Grevena-Kozani do swojej listy

Geopark Grevena – Kozani o powierzchni 2486 km2, gdzie znajdują się najstarsze formacje skalne w Grecji, został dodany przez UNESCO do międzynarodowej sieci geoparków.

Zastępca ministra środowiska Giorgos Amyras i wiceminister turystyki Sofia Zacharaki ogłosili tę wiadomość podczas letniej wizyty w Grevenie w Macedonii Zachodniej.

Amyras powiedział, że celem greckiej sieci geoparków było przyciągnięcie greckich i zagranicznych naukowców i przekształcenie się w centrum badań i studiów.

Globalny Geopark Grevena-Kozani UNESCO został uznany za jedno z najważniejszych miejsc geodziedzictwa na świecie. Według UNESCO badanie wyjątkowych formacji lądowych i unikalnych systemów ekologicznych na tym obszarze dostarczyło cennych informacji na temat teorii płyt tektonicznych.

„Bioróżnorodność, zmiany klimatyczne to czynniki, które musimy traktować bardzo poważnie” – powiedział Amyras, apelując do obywateli, aby zrozumieli znaczenie ochrony środowiska, jego gatunków i ekosystemów.

Odnosząc się do środowiska naturalnego, w którym „tradycyjne górskie wioski dążą do utrzymania uświęconych tradycją praktyk rolniczych”, UNESCO stwierdziło również, że region jest idealnym punktem wyjścia do rozwoju działalności geoturystycznej na skalę globalną.

W tym kierunku Zacharaki zapowiedział, że we współpracy z ministerstwem środowiska zostanie opracowana specjalna strategia włączenia krajowych geoparków do sieci miejsc greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej (GNTO) i promowana poprzez działania ministerstwa.

Obaj ministrowie zaprosili władze lokalne do przeprowadzenia badań i zaplanowania działań na rzecz rozwoju Globalnego Geoparku UNESCO Grevena-Kozani, aby ministerstwo środowiska włączyło go do swoich programów finansowania.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne