Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiSukces koncertu „Serce Chopina bije w Herodionie”

Sukces koncertu „Serce Chopina bije w Herodionie”

25 września w teatrze Herodion w Atenach odbył się koncert symfoniczny „Serce Chopina bije w Herodionie”. Chociaż serce Chopina pochowane jest w Warszawie, tym razem symbolicznie zabiło pod samym Partenonem. Repertuar wybitnego pianisty wykonała znakomita warszawska Orkiestra Teatru Wielkiego-Opery Narodowej z wybitną grecką pianistką Tatianą Papageorgiou na czele. Polska Orkiestra po raz pierwszy przyjechała do Aten pod kierownictwem jej naczelnego muzyka Patricka Fournilliera, francuskiego dyrygenta i dyrektora artystycznego Opery, który z profesjonalizmem i wirtuozerią przewodził jej podczas koncertu. Orkiestra zaprezentowała ateńskiej publiczności arcydzieła Fryderyka Chopina w połączeniu z interpretacją tekstów listów kompozytora.

Odbiór dzieł pogłębiło recytowanie listów polskiego kompozytora przez popularnego greckiego aktora Dimitrisa Lalosa. Jego kreacja Fryderyka Chopina w połączeniu z słowami i muzyką mistrza pozwoliła zobrazować sylwetkę, dogłębnie przedstawić emocjonalność i umysł tego wielkiego twórcy. Koncert z sukcesem pokazał ducha kompozytora, jego traumatyczną drogę, wszystkie to, co ukształtowało jego osobowość i co zostało zapisane w jego arcydzielnych kompozycjach zanim odszedł w wieku 39 lat.

Koncert odbył się pod patronatem Ambasadora RP w Atenach, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Archidiecezji Ateńska, Ministerstwa Rozwoju i Inwestycji oraz Hellenic Cardiology Foundation (HELICAR) z okazji Światowego Dnia Serca i był poświęcony pamięci Profesora Kardiologii Pavlosa K. Toutouzy. Wydarzenie miało charakter charytatywny – część przychodów z biletów zasili greckie stowarzyszenie wspierające program przeszczepów serca i płuc.

Na widowni pod Akropolem znaleźli się tacy goście honorowi jak m.in. minister pracy i
Spraw Społecznych, Kostis Hatzidakis, prezes Towarzystwa Medycznego Grecji, Prezes Stowarzyszenia Medycznego Aten i Regionu Attyki, George Patoulis, Biskup Chrysostomos z Euripus, jako przedstawiciel Arcybiskupa Aten i całej Grecji, Ambasador RP w Atenach Artur Lompart, Dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Waldemar Dąbrowski, były polski piłkarz i trener piłkarski Jacek Gmoch.

Koncert okazał się wielkim sukcesem. Wszystkie miejsca na Herodionie były zdjęte, na widowni nie zabrakło również polskich flag. Z pewnością otoczenie antycznego teatru stworzyło wspaniałe warunki do przyjmowania eterycznej muzyki Fryderyka Chopina, legendy światowego romantyzmu.

Widzowie byli oczarowani aranżacją Orkiestry Symfonicznej i solistki Papageorgiou. Z trybun Herodionu padały entuzjastyczne brawa a artyści zagrali bisy aż trzy razy. Warszawskiej Orkiestrze udało się w mistrzowski sposób wydobyć unikalność, subtelność i siłę chopinowskiej muzyki podkreślając z głęboką ekspresyjnością wielokrotne zmiany barw i genialne solistyczne brzmienie wirtuozowskich utworów.

Połączeniem kompozycji muzycznej z tekstami listów Chopina zajęła się jako muzykolog solistka Tatiana Papageorgiou. Oba te elementy koncertu dały całościowy obraz, swoistą pełnię Chopinowskiego umysłu. Profesjonalni muzycy przekazali greckiej publiczności głęboki liryzm, zmysłowość, pasję oraz patriotyzm rozpacz i nostalgię – splot składający się na mistrzowskie kompozycje Chopina.

Romantyczna chopinowska muzyka wykonana w sercu Aten wydaje się również wskazywać na wyjątkowy punkt w kulturze Polski i Grecji. Polski kompozytor tworzył na emigracji w latach 1830 -1849 w czasach zaborów. Choć Grecja wywalczyła już w tedy niepodległość w narodowowyzwoleńczej walce, romantyczna rozpacz i pragnienie wolności z pewnością uderzają w podobne tony, co wrażliwość romantycznego kompozytora. Sądząc po entuzjastycznej i euforycznej reakcji widzów zgromadzonych w odeonie koncert „Serce Chopina bije w Herodionie” na długo zostanie w sercach greckiej publiczności.

tekst: Marzena Mavridis
zdjęcia: Markos Mavridis

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne