Po pełnym tygodniu szkoleń uczestnicy Senatu Polonii Europy zostali zaproszeni do odwiedzenia regionu Podlasie. Region, który cechuje wielokulturowość i mnogość religii oraz różnorodność w ukształtowaniu terenu, a także mnogość turystycznych propozycji, które eksponują polskie dziedzictwo narodowe i kulturowe. Propozycja ta, po tygodniu nauki, podnoszenia swoich kompetencji i kwalifikacji, zdobywania nowych doświadczeń i wzajemnej wymiany tych dotychczas zgromadzonych, spotkała się z dużą aprobatą ze strony uczestników.
Pierwszym etapem była miejscowość Supraśl. Jest to miasto w Polsce, położone w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. Stanowi ono także siedzibę gminy miejsko-wiejskiej Supraśl. Zlokalizowane jest w urokliwym zakątku kraju, nad rzeką Supraślą, na Wysoczyźnie Białostockiej. Warto zaznaczyć, że miasteczko jest otoczone Puszczą Knyszyńską.
Ciesząc się pięknymi krajobrazami oraz doświadczając spotkania z polską jesienią, uczestnicy wizyty studyjnej odwiedzili także parafię prawosławną pod wezwaniem Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa. Jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Monastyr pochodzi z 1498 r. To właśnie w tym roku wojewoda nowogródzki i marszałek Wielkiego Księstwa Litewskiego Aleksander Chodkiewicz wraz z arcybiskupem smoleńskim Józefem Sołtanem założyli monaster w Gródku nieopodal późniejszego Supraśla.
Obiekt sakralny stanowi doskonały przykład sakralnej architektury i stanowi także namacalny przykład ruchów religijnych w piętnastowiecznej Polsce. Utrzymywał on ożywione kontakty ze wspólnotami prawosławnymi w całej Europie, stając się jednym z głównych ośrodków prawosławia w Polsce.
Po rannym zwiedzaniu klasztoru udaliśmy się do nowego budynku Biblioteki Publicznej w Supraślu by uczestniczyć w Międzynarodowej Konferencji Naukowej zatytułowanej:
”Monaster supraski a elity Rezczypospolitej”. Wydarzenie to trwało trzy dni i brało w nim udzial prawie 30 prelegentów, pochodzących z Polski, Białousi, Litwy, Serbii i Ukrainy.
To jednak nie koniec aktywności. Po zwiędzeniu monastyru oraz uczestnictwie w Konferencji udaliśmy się na świętą Górę Grabarkę. Jest to góra położona obok wsi o tej samej nazwie w województwie podlaskim, powiecie siemiatyckim. Warto zaznaczyć, że jest najważniejszym miejscem kultu religijnego wyznawców prawosławia w Polsce. Na Grabarce znajduje się utworzony w 1947 monaster żeński Świętych Marty i Marii, a także 3 klasztorne cerkwie.
Corocznie do Grabarki przyjeżdża tysiące pielgrzymów niosąc ze sobą krzyże wotywne. Pozostawienie krzyży intencyjnych na wzgórzu wokół cerkwi stało się tradycją pielgrzymkową przybywających tutaj pątników. Każdego roku 18 i 19 sierpnia w święto Przemienienia Pańskiego przybywają tu pielgrzymi z całej Polski.
Liczba krzyży nieustannie rośnie, dlatego trudno stwierdzić ile ich w danej chwili znajduje się na wzgórzu. Święta Góra Grabarka słynie także zuzdrawiającego źródełka, które bije u stóp góry. Wierni obmywają się nią, aby oczyścić się z chorób.
Po zwiedzeniu tego miejsca, uczestnicy zostali zaproszeni do kontynuowania wyjazdu i tym samym udali się do pobliskiego miasta Białystok.
Jest to miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Polsce, położone na Nizinie Północnopodlaskiej i zlokalizowane nad rzeką Białą. W tej miejscowości na uczestników czekało wiele niespodzianek. Uczestnicy wyjazdu wzięli udział w niecodziennym i nostalgicznym przejeździe autobusem Jelcz (organizator: Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Białymstoku). Mieli także przyjemność zwiedzania Pałacu Branickiego.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zabytkowy pałac w Białymstoku, jest jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach polskich. Został zbudowany w stylu późnobarokowym i co ciekawe, jest często nazywany: „Wersalem Podlasia”. Jak można było się dowiedzieć podczas zwiedzania, jego początki sięgają XVI wieku. Murowany zamek w stylu gotycko-renesansowym został zbudowany przez królewskiego architekta Hioba Bretfusa, który był znany także z budowy Zamku Dolnego w Wilnie, dworu królewskiego w Knyszynie, oraz modernizacji a także rozbudowy Starego Zamku w Kamieńcu Podolskim. Uczestnicy wyjazdu byli także gośćmi Uniwersyteckiego Muzeum.
Muzeum jest placówką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, działającą w strukturze Samodzielnej Pracowni Historii Medycyny i Farmacji. Prowadzi działalność naukową, dydaktyczną oraz wystawienniczą. Oba obiekty cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Wizyta w miejscowości Supraśl oraz w Białymstoku, to nie jedyne atrakcje, które zostały przygotowane tego dnia. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili także Drohiczyn, miasto w Polsce, położone w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, które leży na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej nad Bugiem.
W tym mieście mieli okazję podziwiać Wystawę Starych Motocykli. Wystawa znajduje się w Parku Kulturowo – Historycznym „Bug – pogranicze kultur i religii” w Drohiczynie w województwie Podlaskim. Ekspozycja prezentuje ponad trzydzieści eksponatów pochodzących z Polski i innych krajów Europy. Wystawa ma charakter stały i ciągle poszerza się o nowe eksponaty. Na wystawie prezentowane były do tej pory motocykle z 13 krajów.
Kolejną atrakcją w Drohiczynie było Muzeum Kajakarstwa. Podczas wizyty w Muzeum można było podziwiać wiele fascynujących eksponatów, unikatowe modele, kajakowy stymulator oraz specjalny basen do testowania kajaków. Nasi uczestniczy wypróbowali swoich umiejętności i sił.
Co ciekawe, to właśnie w Drohiczynie w pierwszym tygodniu sierpnia jest organizowany największy spływ kajakowy w Polsce, pod hasłem: „500 kajaków”. Spływ kajakowy rozpoczyna się w Drohiczynie – pierwszej historycznej stolicy Podlasia, a kończy się w miejscowości Granne – gdzie w Nadbużańskim Centrum Turystycznym, przy ognisku i muzyce granej na żywo można degustowac lokalne przysmaki.
Po wizycie w Muzeum odbyło się spotkanie z wicemarszałkiem województwa podlaskiego Stanisławem Derehajło w Centrum Produktu Lokalnego „Zagubek”. Centrum to jest odpowiedzialne za promowanie lokalnych produktów, kuchni i rzemiosła, dzielenie się doświadczeniem z gośćmi z kraju i zagranicy, współpracę regionalną i międzynarodową. Swoją architekturą przypomina podlaskie dworki. W centrum odbywaja sie różnorodne seminaria i warsztaty kulinarne. Jedną z atrakcji ma być kulinarny escape room – aby z niego wyjść trzeba będzie np.: przygotować wybrany lokalny przysmak. Warto zaznaczyć, że nazwa ośrodka pochodzi od przysmaku, z którego słynie Drohiczyn i jego okolice. To zaguby czyli rodzaj rolady z ciasta pierogowego z farszem ziemniaczanym. Danie trafiło w kwietniu na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W dalszej kolejności uczestnicy wyjazdu odbyli spacer w okolicy miasteczka, podziwiając majestatyczną rzekę Bug i zapoznali się z planami zagospodarowania terenów przybrzeżnych rzeki.
Bez wątpienia wyjazd ten był doskonałym odpoczynkiem po ciężkim tygodniu nauki. Był także doskonałą alternatywą do poznania ciekawych miejsc oraz historii kraju.
zdjecia, tekst: Marzena Mavridis