Rocznica ’89 w Atenach

27 listopada odbyła się w sercu Aten uroczystość upamiętniająca upadek komunizmu w Europie Środkowo – Wschodniej. Pamięć o wydarzeniach, które zmieniły losy odległego od Grecji regionu jest tutaj kultywowana dzięki wspólnej inicjatywie Ambasad Polski, Węgier, Bułgarii, Czech, Słowacji i Rumunii.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Ambasad i reprezentanci poszczególnych krajów mieszkający w Atenach. Spotkanie odbyło się w prestiżowej galerii „Image Gallery”, Amalias 36. Kultowy dla Ateńczyków budynek zmienił się w ten wieczór w miejsce wyjątkowego spotkania przedstawicieli kilku narodów doświadczonych przez komunistyczny reżim. Stylowe wnętrza wypełniły zdjęcia z opisami z kluczowych wydarzeń z Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Bułgarii i Rumunii. Wydarzeń, które zmieniły bieg historii, choć w tamtych czasach mogło się wydawać, że komunistyczny moloch jest nie do ruszenia. Z tym większą radością i dumą można było tego wieczoru oglądać czarno-białe zdjęcie cichych bohaterów tamtych czasów z podpisem „Poland Was First”.

Polska była pierwsza, dała sygnał do robienia kolejnych wyłomów w murze, który dzielił Europę. Mur runął po latach wyrzeczeń, walki, represji i ofiar walczących o wolność, najważniejszą z europejskich wartości. Pod koniec lat 80 – tych, dzięki pokojowej rewolucji na oczach świat, dzień po dniu, sypało się imperium. I choć symbolem jego końca pozostaje upadek muru berlińskiego, to rewolucja zaczęła się dużo wcześniej w Polsce i u jej sąsiadów z bloku komunistycznego, których przedstawiciele 20 lat później spotkali w Grecji w imię wspólnej pamięci i wzajemnej sympatii. .

Tekst: Karolina Markiewicz
Zdjęci: Marzena Mavridis

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne