Strona głównaAktualnościWydarzenia"Promieniowanie. Rzecz o Marii Skłodowskiej-Curie"

„Promieniowanie. Rzecz o Marii Skłodowskiej-Curie”

„Promieniowanie. Rzecz o Marii Skłodowskiej-Curie” spektakl Kazimierza Brauna

24 maja 2011, godz.20:30, Fundacja Michalis Kakoyannis, ul. Pireos 206, Ateny-Tavros

Spektakl „Promieniowanie. Rzecz o Marii Skłodowskiej-Curie” Kazimierza Brauna w wykonaniu mieszkających w Kanadzie Marii Nowotarskiej i Agaty Politowskiej wystawiony zostanie w Atenach w Teatrze Fundacji M.Kakoyannis (ul.Pireos 206, Ateny-Tavros) w dniu 24 maja 2011 o godz. 20.30.  Spektakl zaprezentowany będzie w j. polskim, z napisami w j. greckim.

icon-coin Bilety (normalne 10€, ulgowe 5€) do nabycia w kasie Fundacji M.Kakoyannis lub przez Internet www.mcf.gr

 


 

KAZIMIEbraunRZ BRAUN (ur. 1936 r.) jest reżyserem, dramaturgiem i prozaikiem. Pracował m.in. w teatrach Wrocławia, Krakowa, Lublina i Łodzi. Od lat współpracuje z teatrami i uniwersytetami amerykańskimi. Wyreżyserował ponad sto przedstawień teatralnych i telewizyjnych. Jest autorem wierszy, opowiadań, książek z dziedziny historii i praktyki teatru oraz powieści i dramatów.

Kazimierz Braun, znany między innymi jako autor sztuk o Helenie Modrzejewskiej, Tamarze Łempickiej, obecnie mieszkający w Stanach Zjednoczonych, przedstawił w „Promieniowaniu” ostatnie dni życia Marii Skłodowskiej-Curie. Spędziła je wraz z córką Ewą w sanatorium Sancellemozz, gdzie zmarła 4 lipca 1934 roku. Córka czuwała przy umierającej matce, wspierała ją w najtrudniejszych chwilach.

Te chwile – wypełnione rozmowami dwóch najbliższych sobie kobiet, rozliczeniami z przeszłością i wspomnieniami – przedstawiły sugestywnie aktorki związane niegdyś z Teatrem J. Słowackiego w Krakowie. Maria Nowotarska i Agata Politowska, matka i córka, mieszkają obecnie w Kanadzie. Aktorki ukazały postać wybitnej uczonej jako kobiety niezwykłej, bezgranicznie oddanej pracy nad badaniem zjawiska promieniotwórczości oraz zatroskanej o przyszłość Ziemi, zagrożonej skutkami przemysłowym zastosowania niektórych odkryć.

Informacje o aktorkach występujących w „Promieniowaniu”.

nowatorskaMARIA NOWOTARSKA – od ukończenia studiów w Krakowskiej Wyższej Szkole Teatralnej przez 33 lata była aktorką Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Jej dorobek artystyczny obejmuje szereg ról w repertuarze dramatycznym i komediowym. Współpracuje z wybitnymi polskimi reżyserami, gra także w Teatrze TV i w filmach. W Kanadzie od 1990 roku staje się współtwórcą życia teatralnego w Toronto. Jest dyrektorem artystycznym, reżyserem i aktorką Salonu Muzyki, Poezji i Teatru w Toronto – jedynego zawodowego polskiego teatru w Kanadzie. Przedstawienia grane są na kontynencie amerykańskim oraz w Europie.

pilatowskaAGATA PILITOWSKA – absolwentka Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Po ukończeniu studiów grała gościnnie w Teatrze Słowackiego i Starym w Krakowie. Występuje w spektaklach Teatru TV. W Toronto zagrała w wielu spektaklach Salonu Muzyki, Poezji i Teatru. Występuje też na scenach kanadyjskich – Tarragon Theatre „The Last Link in the Chain”, w „Ślubie” Gombrowicza w Annex Theatre. Zagrała w Los Angeles w filmie „Modjeska Canyon” u boku Marii Nowotarskiej. Pracuje też dla stacji telewizyjnej OMNI w Toronto.»

 

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne