17 maja w Ambasadzie RP w Atenach odbyło się uroczyste przyjęcie z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość swoją obecnością uświetnili przedstawiciele administracji, gospodarki, kultury i mediów a także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, wysokiej rangi wojskowi, przedstawiciele polskich jak i greckich firm oraz przedstawiciele społeczności polonijnej i Kościoła.
W tym roku na spotkanie przybyli również specjalni goście z Polski: podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski i Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, którzy przybliżyli gościom kandydaturę Łodzi do organizacji EXPO 2022.
Zgromadzonych gości przywitała Pani Ambasador Anna Barbarzak wspominając o okolicznościach uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz jej znaczeniu dla państwa polskiego i Polaków. Następnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Paweł Lewandowski przedstawił zarys kandydatury miasta Łodzi oraz jej tematykę, tj. kompleksową rewitalizację terenów miejskich, ideę którą odzwierciedla hasło „City Re: Invented”*. W dalszej części Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska opowiedziała o doświadczeniach Łodzi (roli miasta?) w dziedzinie odbudowy i odnowy miasta.
Uroczystości były również okazją do prezentacji polskiej mody, która obejmowała najnowsze projekty autorstwa: prof. ASP w Łodzi Małgorzaty Czudak oraz projektantów Marii Wiatrowskiej, Martyny Sowik, Aleksandry Kmiecik i Michała Szulca.
Przygotowaniem scenariusza pokazu i jego realizacją zajęły się: Magdalena Christofi, Małgorzata Czudak i Maria Wiatrowska.
Druga część spotkania miała charakter towarzyski, gdzie w miłej atmosferze zaserwowano różnego rodzaju przekąski. Wieczorny nastrój wpłynął pozytywnie na podtrzymanie więzi między Polakami, którzy mieszkają i aktywnie działają w Grecji. Spotkaniu towarzyszyły dyskusje prowadzone miedzy polskimi i greckimi gośćmi.
Dla przybyłych gości zostały przewidziane również symboliczne upominki promujące Polskę.
* Rewitalizacja po łódzku
Łódź jest liderem rewitalizacji, stanowi jeden z największych obszarów rewitalizacyjnych w Europie. Jako jedno z pierwszych miast w Polsce Łódź przyjęła w 2004 roku Lokalny Plan Rewitalizacji. Od tego czasu miasto prowadzi intensywne prace nad ratowaniem zabytkowej zabudowy wielkomiejskiej, rewitalizacją obszarów poprzemysłowych oraz tworzeniem dostępnych, bezpiecznych i atrakcyjnych dla mieszkańców i turystów przestrzeni publicznych. Głównym celem rewitalizacji obszarowej jest przekształcenie obszaru Strefy Wielkomiejskiej Łodzi do końca 2022 roku w atrakcyjne miejsce do zamieszkania, prowadzenia działalności gospodarczej, twórczej oraz spędzania wolnego czasu. Odnowa śródmieścia nie będzie polegała tylko na remontowaniu kamienic, ulic czy przestrzeni publicznej.
Rewitalizacja po łódzku to przede wszystkim kompleksowe działania społeczne, dzięki którym miasto będzie wspierać mieszkańców w lokalnej aktywności i w rozwiazywaniu problemów. Zintegrowany proces rewitalizacji w Łodzi prowadzony jest w dialogu z lokalną społecznością. Na obszarach rewitalizowanych realizowanych będzie 20 projektów – powstaną m.in. centra obywatelskie, centrum wsparcia aktywności zawodowej kobiet, nowe świetlice środowiskowe, domy dziecka, innowacyjne programy mieszkaniowe, uruchomiony zostanie wieloletni program edukacyjny szkołach.
tekst i foto. Marzena Mavridis