Strona głównaAktualnościInformacje polonijnePrzewodnik prawny dla polskiej rodziny za granicą

Przewodnik prawny dla polskiej rodziny za granicą

Wyjazd z rodzinnego kraju nigdy nie jest łatwy. Nieważne, czy jedzie się tylko na kilka dni, tygodni czy na całe lata. Do pracy, na stypendium, a może razem z rodziną i już na stałe…

Dla wszystkich Polaków, w szczególności wyjeżdżających z Polski razem z dziećmi, Rzecznik Praw Dziecka i Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowali specjalną stronę internetową z bazą potrzebnych informacji. Pod adresem dziecizagranica.gov.pl znajdują się najważniejsze informacje o systemie edukacji w różnych krajach Europy, przepisach prawa w zakresie wychowania dzieci, świadczeniach socjalnych, a także o tym, gdzie zwrócić się o pomoc w przypadku problemów prawnych lub rodzinnych.

Wystarczy wybrać kraj z listy lub kliknąć na niego na mapie, aby uzyskać dostęp do poradnika wraz z listą linków i kontaktami do najważniejszych instytucji, które mogą nam pomóc. Warto zapisać sobie te informacje np. w laptopie czy telefonie albo wydrukować i mieć ze sobą podczas podróży.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny. Należy go traktować jako przewodnik ułatwiający orientację w obowiązujących przepisach prawnych danego kraju, lecz nie może stanowić podstawy prawnej podejmowanych działań.

dziecizagranica.gov.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne