Strona głównaAktualnościWydarzeniaPrezentacja książki „Pszczoły”

Prezentacja książki „Pszczoły”

Znany ilustrator i grafik Piotr Socha zaprezentuje greckie wydanie swojej książki pt. „Pszczoły” podczas Europejskiego Spaceru Literackiego w Centrum Kultury Fundacji Stavros Niarchos, w sobotę 29 września.

Współcześni twórcy z ośmiu krajów Unii Europejskiej przedstawią ateńskiej publiczności swoje najnowsze dzieła. Z Polski przyjedzie pan Piotr Socha, grafik, projektant i ilustrator, aby pokazać magiczne królestwo pszczół w wielkoformatowym wydaniu pt. „Pszczoły”.

Jest to nietypowa popularnonaukowa książka ilustrowana, skomponowana z misternie wykonanych kolorowych plansz, które przeniosą zarówno młodego jak i dorosłego czytelnika do krainy miodu, ulów oraz w świat malowanych sadów migdałowych, gdzie mieszkańcy, odznaczając się niesamowitą pracowitością oraz zdolnościami organizatorskimi, stworzyli zadziwiającą strukturę społeczeństwa.

Książka, którą wydała w Polsce oficyna „Dwie Siostry”, a w Grecji wydawnictwo Psychalos – Mikri Selini, była już kilkakrotnie nagradzana na międzynarodowych konkursach i została przetłumaczona na 24 języki.

Popracuj z pszczelarzem, przyjrzyj się z bliska jak zbudowane są ule, poznaj zwyczaje pszczół, ich taniec oraz stojące przed nimi wyzwania i zagrożenia – to jedne z wielu atrakcji, które zapewnia spotkanie z Piotrem Sochą i jego „Pszczołami”.

pszczoly socha1

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do siedziby Greckiej Biblioteki Narodowej w Centrum Kultury Fundacji Stavros Niarchos (Leoforos Syngrou 364, 176 74 Kallithea), w sobotę, 29 września 2018, w godzinach od 12.00 do 15.30. Od 12.00 do 14.45 odbędą się „warsztaty pszczelarskie” dla dzieci z panem Piotrem Sochą i przedstawicielem greckiego Instytutu Nauk Rolniczych, a na godz. 15.00 planowana jest prezentacja greckiego wydania książki. Książki w j. greckim będą dostępne w księgarni na terenie Centrum S. Niarchos.

Spotkanie z Piotrem Socha, które organizuje Ambasada RP, przy wsparciu ze strony wydawnictwa Psychalos – Mikri Selini, jest częścią 5. Europejskiego Spaceru Literackiego (European Literary Walk), jednej z cyklicznych imprez realizowanych w Atenach przez EUNIC, a w bieżącym roku wpisuje się także w ramy wydarzenia Ateny 2018 Światowa Stolica Książki.

EUNIC, czyli sieć European Union National Institutes for Culture to stowarzyszenie narodowych instytutów kultury krajów Unii Europejskiej, stawiające sobie za zadanie wspólne działania instytucji kulturalnych, wymianę doświadczeń i umiejętności oraz współpracę z lokalnymi partnerami (w tym organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury) oraz Komisją Europejską.

pszczola1

Misją EUNIC jest promocja wartości europejskich, wspieranie kulturowej różnorodności w Unii Europejskiej i poza nią. Stowarzyszenie działa na takich polach jak sztuka, literatura, edukacja, wielojęzyczność, nauka i dialog międzykulturowy. Lokalne jednostki (klastry) w Grecji to EUNIC Athens i EUNIC Thessaloniki. Od 2012 roku Ambasada RP w Atenach jest członkiem EUNIC Athens Cluster i współuczestniczy w organizacji szeregu wydarzeń, takich jak: Europejski Dzień Języków, Europejski Spacer Literacki czy Festiwal Jazzowy w Technopolis.

 

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne