Strona głównaAktualnościInformacje polonijnePolonia wspiera Projekt 14 czerwca 2020

Polonia wspiera Projekt 14 czerwca 2020

Szanowni Państwo

Zapraszam wszystkich Polaków do wsparcia inicjatywy „Projekt 14 Czerwca 2020”, który powstał by przywrócić pamięć o pomordowanych Polakach w niemieckim obozie zagłady KL Auschwitz.

Na świecie mało kto już dzisiaj wie, że obóz powstał z rozkazu Reichsfuehrera SS Heinricha Himmlera, ponieważ masowe aresztowania Polaków przekraczały możliwości istniejących „lokalnych” więzień. Polacy byli pierwszymi ofiarami tego obozu, przez pierwsze dwa lata stanowiąc tutaj zdecydowaną większość przetrzymywanych i mordowanych. Polacy odegrali znaczącą rolę w jego historii organizując ruch oporu, ratując życie współwięźniom, informując wolny świat o zbrodniach popełnianych przez niemieckich oprawców. Ziemia pod Ścianą Straceń przy Bloku nr 11 przesiąknięta jest ich męczeńską krwią.

14 czerwca br. przypada 80 rocznica pierwszego transportu – 728 polskich więźniów politycznych skierowanych tutaj z więzienia w Tarnowie. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także kilka osób pochodzenia żydowskiego.
W 7-mą rocznicę tego wydarzenia, 14 czerwca 1947 r. oficjalnie otworzono Państwowe Muzemu Auschwitz-Birkenau. Potwierdza to Ustawa z dnia 2 lipca 1947 r. (Dz.U. 1947 nr 52 poz. 265, z 1999 r. Nr 41, poz. 412). Art.1 Tereny byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu wraz z wszelkimi znajdującymi się tam zabudowaniami i urządzeniami zachowuje się po wsze czasy jako Pomnik Męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów.
W 2006 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

W związku z powyższym, 14 czerwca br. w Tarnowie oraz na terenie Państwowego Muzeum KL Auschwitz – pod Ścianą Straceń odbędą się uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie, które uznaje się za początek funkcjonowania tej niemieckiej maszyny zbrodni / KL Auschwitz.

Organizatorem uroczystości jest Społeczny Komitet Obchodów 14 czerwca, który w grudniu 2019r zawiązał się w Tarnowie, aby doprowadzić do podniesienia rangi i upowszechnienia tego święta. Komitet pragnie zrealizować testament więźniów I Transportu oraz setek tysięcy polskich ofiar KL Auschwitz i pozostałych niemieckich obozów koncentracyjnych – aby pamiętano o nich po wojnie i aby ofiara ich życia pozostała w świadomości przyszłych pokoleń po wsze czasy.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom organizatorów, osoby reprezentujące patriotyczne środowiska polonijne podjęły wyzwanie i pod nazwą “Polonia wspiera Projekt 14 czerwca 2020” czynnie uczestniczą w przygotowaniach uroczystości.
Jako Polacy rozsiani po świecie uczynimy wszystko, aby przygotowania obchodów jak i same obchody 14 czerwca miały możliwie powszechny, masowy, ale i refleksyjny, patriotyczny charakter. Zwracamy się do Polaków, organizacji i instytucji polonijnych, polskich parafii, szkół, a zwłaszcza mediów polonijnych o czynne włączenie się do uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, aby ten dzień połączył całą wspólnotę narodową, rozchodząc się szerokim echem po całym świecie.

Z poważaniem,

Przewodnicząca Społecznego Komitetu Obchodów 14 czerwca
Barbara Wojnarowska – Gautier, były więzień KL Auschwitz nr 83638, ofiara eksperymantów medycznych dr J. Mengle
wraz z przedstawicielami Polonii skupionymi w akcji „Polonia wspiera Projekt 14 czerwca 2020”

Prosimy o odwiedzenie strony organizatorów: www.14czerwca.pl
bądź naszej strony na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/Polonia14czerwca1940/
oraz zgłoszanie swojego uczestnictwa poprzez podpisanie Deklaracji.

Po wiecej informacji prosimy pisać na adres e-mail’owy : project0614@outlook.com

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne