Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiPolacy w Atenach uczcili narodowe święto Biegiem Niepodległości

Polacy w Atenach uczcili narodowe święto Biegiem Niepodległości

5 listopada 2023 roku w Atenach stolicy maratonów po raz pierwszy w historii lokalnej Polonii odbył się bieg z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Właśnie w taki sposób, na sportowo, nasi rodacy wraz całymi rodzinami i greckimi przyjaciółmi wspólnie świętowali 105 lat niepodległej Rzeczypospolitej!

Bieg Niepodległości pod hasłem „Run for Poland” odbył się na terenie Metropolitan Park Antonio Tritsi w dzielnicy Ilion z dala od wzmożonego ruchu samochodowego, w otoczeniu natury. Już po raz drugi w tym roku park przybrał biało-czerwone barwy.

Ku miłemu zaskoczeniu organizatorów zgłosiło się ponad 350 uczestników! Na dorosłych uczestników wydarzenia czekała 5-cio kilometrowa trasa, a dla dzieci do 12 lat symboliczny dystans 1111m. Start biegu o 9.30 rozpoczęli Ambasador RP w Atenach Artur Lompart i Marzena Mavridis, redaktor naczelna Polonoramy. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała biegowej realizacji. Na trasie biegu i przy mecie nie brakowało dopingujących kibiców, którzy oklaskiwali i motywowali uczestników w trudnych chwilach.

Uczestnicy o bardzo zróżnicowanej rozpiętości wiekowej – od 1,5 rocznej uczestniczki, której był to pierwszy zapewne kontakt w życiu z taką imprezą do 78-letniej biegaczki, która udowodniła, że wiek to tylko liczba – wykazali się sprawnością i dobrymi humorami. Oprócz najszybszych biegaczy byli również amatorzy. Dla nich bieganie to przygoda i ogromna radość z każdego pokonanego kilometra, a nie tylko walka o rekordy życiowe i miejsca na podium. Na mecie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, którym mógł się pochwalić jako dowodem na swoje osiągnięcie.

Nie zabrakło również nagród i pucharów dla najlepszych zawodników ufundowanych przez Polonoramę i sponsorów. Na podium stanęło również trzech najlepszych najmłodszych biegaczy, którzy otrzymali piękne nagrody przekazane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz pamiątkowe puchary. Uśmiech i radość tryskała z ich twarzy trzymając w ręku otrzymane puchary. Dla wielu uczestników Biegu Niepodległości nie liczyła się jednak wygrana. Najważniejsze było uczestnictwo w tym wyjątkowym niepodległościowym wydarzeniu i przekroczenie własnych granic.

Dodatkową atrakcją dla uczestników biegu była także loteria fantowa, w której cenne i atrakcyjne nagrody ufundowały polskie firmy oraz smakołyki i napoje przygotowane specjalnie na tą imprezę.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez portal „Polonorama” we współpracy z Ambasadą RP w Atenach, pod patronatem honorowym Gubernatora Regionu Attyka.

Echa medialne

Bieg Niepodległości – Run for Poland nie przeszedł niezauważony także w mediach greckich. W jednym z największych kanalii informacyjnym TV greckiej ANT 1 ukazał się reportaż z wydarzenia.

icon notesWyniki biegu Run for Poland

Zdjęcia dzięki uprzejmości Nikolaos Plakias 

Galeria

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne