Międzynarodowy Festiwal Animacji Animasyros rozpoczął swoją oficjalną działalność dnia 19 września 2008 roku na wyspie Syros w Grecji. Od tego czasu wydarzenie odbywa się każdego roku w stolicy kompleksu Cyklad. Tegoroczna edycja festiwalu, Animasyros 2021, miała miejsce w dniach 22-26 września 2021 r. w formacie figitalnym.
Festiwal Animasyros składa się z trzech głównych obszarów: programu artystycznego, programu edukacyjnego i sekcji Market. Równolegle odbywają się również wystawy, koncerty i imprezy.
Animasyros powstał jako inicjatywa organizacji non-profit Platforma-Urban Culture Co. Został on stworzony, aby promować wśród publiczności sztuki filmu animowanego. Inicjatywa miała na celu zbudowanie i utrzymanie kreatywnego spotkania i centrum networkingu profesjonalistów animacji na ogólnoeuropejskim i międzynarodowym rynku.
W 13 edycjach Animasyros pokazał ponad 2700 filmów animowanych z całego świata, wyprodukował ponad 68 autorskich filmów animowanych w ramach warsztatów edukacyjnych, ponad 25 projektów zostało zaprezentowanych w sekcji Agora (Rynek) i ponad 1200 gości odwiedziło festiwal.
Wśród zaprezentowanych na festiwalu filmów w roku 2021 znalazło się także pięć polskich produkcji. Można zaliczyć do nich następujące tytuły: „Agatka i liście”, „Odpływ, „3 skoki do szczęścia”, „Meblościanka” oraz „On time”. Zarys fabuły poszczególnych produkcji przedstawiamy poniżej:
„Agatka i liście” – Agatka wykonuje prace plastyczną z jesiennych liści. Praca przedstawia postać dziewczynki oraz lasu. Kiedy Agatka pokazuje sów rysunek Cyrylowi, odkrywa że zniknęła z niego postać. Oboje wyruszają w drogę aby odnaleźć liściową Panienkę. Reżyserem filmu jest Andrzej Piotr Morawski. Urodziny w 1948 polski reżyser, który zrobił wiele filmów animowanych dla dzieci. Najważniejsze jego produkcje to: “Dziwne przygody Koziołka Matołka”, “Pomysłowy Dobromir”, “Jacek i Placek”, “Żubr Pompik”. Zmarł nagle w wieku 72 lat, 6 sierpnia 2020 roku. Film można zobaczyć pod adresem: vod.tvp.pl/video/agatka, agatka-i-liscie,46645636
„Odpływ” – Jak wskazuje filmstudioceta.pl, produkcja ta to „Krótkometrażowy film animowany. Metaforyczna opowieść o Krabie Korneliuszu, dla którego zetknięcie się z dziwnym pasożytem doprowadza do zaburzeń osobowości, które okazują się niezwykłym i najważniejszym doświadczeniem w jego życiu. Reżyserka – Kasia Nalewajka – otrzymała specjalne wyróżnienie Centrum Technologii Audiowizualnych podczas Stop Motion Forum Animarkt w Łodzi. Producentem filmu jest Studio Filmowe Anima-Pol oraz Centrum Technologii Audiowizualnych.”
„3 skoki do szczęścia” – jest to film animowany z 2020 roku, jego reżyserem oraz autorem scenariusza jest Artur Hanaj. Zdjęcia natomiast są autorstwa Mateusza Skałki, który dokonał także korekty barwnej. Jak wskazuje filmpolski.pl jest to: „Czarna komedia opisująca jeden wieczór z życia kilku zwierząt. Para żółwi, niedźwiedź i trener personalny małpa, chcą odnaleźć w sobie wolę świadomego kierowania swoim życiem. Opowiadana historia przenosi ezopową tradycję prowadzenia narracji za pomocą bajki zwierzęcej na płaszczyznę współczesnych problemów egzystencjalnych i próby porozumienia między bohaterami.”
„Meblościanka” – jak pisze umcs.pl: „Film „Meblościanka” to kolejna animacja lalkowa Joanny Polak. Po sukcesie „Wełniaków” (2018) autorka zdecydowała się na radykalną zmianę miękkiego, filcowego, tętniącego ferią barw surrealistycznego świata na rzecz hiperrealistycznego szarego i brudnego realizmu, typowego wschodnioeuropejskiego blokowiska. (…) Animowana sarkastyczna opowieść w dowcipny, acz brutalny sposób obnaża dysonans pomiędzy naszymi pragnieniami a przyzwyczajeniami, które najczęściej doprowadzają człowieka żądnego odmiany i nowych doświadczeń do punktu wyjścia.” Na YT można obejrzeć nagranie ze spotkania z reżyserką, pod adresem: www.youtube.com/watch?v=cWZtFpnwM1s natomiast w mediach społecznościowych autorka zaprezentowała timelapse. Nagranie znajduje się pod adresem: facebook.com/joannapolakanimacja/videos/531600320659938/ – na oficjalnym koncie Joanny Polak.
„On time” – jak podają nowehoryzonty.pl: „Animowana impresja z Japonii, malowniczo zawieszonej między teraźniejszością a przeszłością. W filmie Zbigniewa Czapli wielkomiejski gwar i chaos zatłoczonych dworców miesza się z rysunkami Hokusaia i poetyckimi frazami Bashō. Wszystko razem emanuje rzadko spotykaną intensywnością, która hipnotyzuje”. Trailer jest dostępny pod adresem: vimeo.com/516416184
Projekcje polskich filmów zostały zorganizowane przy wsparciu Ambasady RP w Atenach.