Strona głównaRozrywkaCzas wolnyOśrodek Narciarski Ziria

Ośrodek Narciarski Ziria

Kolejną odsłoną zimowych propozycji jest Ośrodek Narciarski Ziria. Zanim jednak przejdziemy do prezentacji specyfiki tego obiektu warto odnieść się do samej góry. Jest ona nazywana Kyllini lub Ziria (nazwa Ziria pochodzi od słowiańskiego określenia oznaczającego „dąb”). Jest to druga, pod względem wysokości, góra na Peloponezie i znajduje się w większości w prefekturze Koryntu. Jej wysokość wynosi 2380 metrów. Ziria jest otoczona Aroanią na zachodzie, Oligyrtos na południu i kończy się w Zatoce Korynckiej, na północy kraju.

Dolina Flampouritsa znajdująca się w tym obszarze, podlega pod program Natura 2000. To właśnie ta nadzwyczajna dolina dzieli górę na dwie odrębne części, tak zwaną Wielką Zirię (2380 m) i Małą Zirię (2117 m). Mówiąc o tym obszarze należy zaznaczyć, że występuje tutaj duża różnorodność biologiczna. Stąd także bierze swój początek rzeka Sythas i wpada do morza. Wszędzie są strumienie i wody, które tryskają pod wiekowymi drzewami i giną w wodach gruntowych. Dolina Flampouritsa jest domem dla wielu unikatowych gatunków zwierząt. Okolica charakteryzuje się górzystymi śródziemnomorskimi pustkowiami z kolczastymi krzewami, stromymi klifami, jaskiniami, platanami i iglakami oraz niezwykle bogatą i rzadką roślinnością ze 100 gatunkami roślin.

Na północ od Wielkiej Ziria znajduje się duży płaskowyż z pięknymi jeziorami. Najbardziej znanym jest jezioro o wdzięcznej nazwie Dasios. Jest ono zlokalizowane na wysokości 1500 m. Wielka Ziria posiada piękne szlaki turystyczne i sieć leśnych dróg. Główne wejścia na najwyższy szczyt prowadzą z Ano Trikala, Koryntu lub płaskowyżu, do którego dochodzi droga asfaltowa. Na płaskowyżu znajdują się dwa schroniska górskie. W przypadku Małej Ziria najczęściej wspinaczka odbywa się przez Manna Korinthias (lub Markasi).

Po zachodniej stronie doliny Flampouritsa znajduje się majestatyczna jaskinia, w której według mitologii urodził się posłaniec bogów Hermes. Znajduje się ona na wysokości 1700 m. Ma imponujące rozmiary bowiem rozciąga się na 1200 mkw. i ma 8 komór. Zbudowana jest z pięknego białego kamienia, który budzi zachwyt u odwiedzających.

Warto zaznaczyć, jak mówi legenda, Hermes pierwszego dnia swoich narodzin udał się do Tesalii, aby złapać woły boga słońca Apolla. Już następnego dnia postanowił zbudować na górze Kyllini pierwszą lirę ze skorupy żółwia i nerwów wołu. Później pomysłowy Hermes miał uspokoić zdenerwowanego Apolla dając mu pierwszą lirę. Miało to odbyć się właśnie na Kyllinios. Do dziś jeden ze szczytów Kyllini nazywa się Helidorea, co oznacza skórowanie żółwia, na pamiątkę sposobu, w jaki ten wspaniały instrument muzyczny został wynaleziony.

Na płaskowyżu góry Ziria, na wysokości 1500 metrów, zaledwie 10 kilometrów od szybko rozwijającego się ośrodka turystycznego Trikala, Korynt i niedaleko od Aten i Patry, zlokalizowany jest ośrodek narciarski Ziria. Obiekt działa od 2007 roku. Jest to jeden z najnowszych ośrodków narciarskich w kraju. Jest idealny dla początkujących narciarzy oraz rodzin z dziećmi.

Atrakcje dedykowane dla odwiedzających obejmują między innymi saneczkarstwo, przejażdżki skuterami śnieżnymi i wreszcie dwa stoki narciarskie. Jest to 150-metrowy wyciąg dla dzieci i 400-metrową zjeżdżalnia. Na miejscu jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego, a także szkoła, w której na początkujących mogą zdobywać nowe umiejętności. Do dyspozycji turystów jest także przeznaczony piękny domek wykonany z kamienia i drewna.

Inną atrakcją dla odwiedzających jest możliwość wypożyczenia dwuosobowych skuterów śnieżnych. Do wynajęcia również skutery śnieżne dedykowane dla dzieci. Warto zaznaczyć, że zespół ośrodka narciarskiego Ziria, po konsultacji ze szkołami, klubami, ale także indywidualnymi grupami, może opracować spersonalizowany program wspinaczki na najwyższy szczyt góry, na wysokość 2380 m npm lub na niższe szczyty. Program jest dostosowany do poziomu, potrzeb i możliwości poszczególnych uczestników.

Wokół podnóża góry znajdują się malownicze osady z wieloma atrakcjami. Można tutaj poznać i smakować lokalne produkty, takie jak sery, rośliny strączkowe, pieczywo, wędliny i mięso. We wszystkich wioskach znajdują się hotele, hostele oraz pokoje do wynajęcia. Miejsce to ma bardzo wiele do zaoferowania. Bez wątpienia jest odpowiednie dla pasjonatów gór, zimy, sportów, a także dla osób pragnących kontaktu z natura i chcących odpocząć od miejskiego zgiełku.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne