Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiOdbył się koncert polskich i greckich utworów na flet i klawesyn

Odbył się koncert polskich i greckich utworów na flet i klawesyn

W sobotę u stóp Akropolu odbył się niezwykły koncert, podczas którego polskie artystki – Iwona Glinka i Alina Ratkowska, a także Julie Ventura, wykonały utwory polskich i greckich kompozytorów.

Wydarzenie, zorganizowane z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej oraz 100. rocznicy polsko-greckich stosunków dyplomatycznych, odbyło się w sali koncertowej Louly Psichouli, Thiseio, położonej u stóp ateńskiego Akropolu.

W pierwszej części programu goście usłyszeli duet Iwony Glinki (flet) oraz Aliny Ratkowskiej (klawesyn), które wykonały utwory polskich i greckich kompozytorów muzyki nowoczesnej. Artystki po raz pierwszy zaprezentowały także utwory napisane specjalnie na tę okazję.

koncert flet6 koncert flet1 koncert flet7

„Cieszę się, że flecistka, z którą występuję, czyli pani Iwona Glinka, zgodziła się zagrać utwór pierwotnie napisany na klawesyn i saksofon. Anna Ignatowicz-Glińska wykonała transkrypcję na flet, więc kompozycja zyskała nową odsłonę” – powiedziała Alina Ratkowska.

Podczas koncertu wykonano także utwór Tadeusza Dixa. „To gdański kompozytor, który utwór na flet i klawesyn napisał specjalnie na ten koncert, w ramach zamówień kompozytorskich, tworzonych na zamówienie dla konkretnej osoby” – wyjaśniła Ratkowska.

W dalszej części programu Iwona Glinka zaprezentowała dzieła solo z lat 2012-2016. Wykonała m.in nowy utwór Michail Travlos „Koty”, w którym przedstawia wizerunek przeróżnych typów tych zwierząt – od rysia, przez pumę, na tygrysie kończąc. Z kolei drugi część koncertu należała do Julie Ventury, która w mistrzowski sposób przedstawiła dzieła napisane na klawesyn.

koncert flet2 koncert flet8 koncert flet3

Niepowtarzalny wieczór upłynął pod znakiem muzycznych interpretacji trudnych, wymagających utworów, które urzekły liczną publiczność. Warto zaznaczyć, że na sali koncertowej pojawili się również twórcy wykonywanych przez artystki dzieł, z których aż cztery miały w sobotę swoją premierę. Spotkanie przebiegało w kameralnej atmosferze, a jego celem była promocja bogatej twórczości współczesnych polskich i greckich kompozytorów.

Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja Phasma -Music, Konserwtorium Nikolaos Mantzaros, polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca.

tekst, zdjęcia: Marzena Mavridis

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne