Obchody „Roku Kawafisa” w Atenach

W ramach obchodów „Roku Kawafisa” 1 grudnia br. Urząd Miasta Peristeriou przy współpracy z panią Rodi Kratsa – Tsagkaropoulou, Poseł Parlamentu Europejskiego zorganizował wieczór poetycki pt. „Ponadczasowa i wychodząca poza granice twórczość Kawafisa” poświęcony Konstandinosowi Kawafisowi – wybitnemu poecie aleksandryjskiemu.

Główną ideą spotkania było przedstawienie jego wierszy w kilkunastu językach świata, m.in. polskim, fińskim, duńskim (w sumie w niedzielę zabrzmiały w aż 10). W uroczystościach udział brali Ambasadorowie i przedstawiciele ambasad europejskich oraz Egiptu w Atenach, którzy recytowali w swoich ojczystych językach fragmenty wierszy „Itaka” i „Miasto”, podkreślając powszechność tłumaczenia i różnorodność językową utworów greckiego poety. Po polsku zaprezentowała je pani Justyna Słowik, przedstawiciela Ambasady RP w Atenach.

Spotkaniu towarzyszył występ chóru, który przybliżył utwory Kawafisa w wersji śpiewanej oraz fragmenty filmu dokumentalnego o sylwetce i twórczości sławnego Aleksandryjczyka.

Podczas uroczystości goście mogli obejrzeć wystawę poświęconą historii powstania najbardziej znanych utworów Kawafisa oraz plakatów z przekładami jego wierszy na różne języki.

kavafisW tym roku mija 150. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci poety. Dlatego greckie Ministerstwo Kultury oraz UNESCO ogłosiły 2013 rok „Rokiem Kawafisa”. Mimo że poeta nigdy nie otrzymał Literackiej Nagrody Nobla i do dziś nie jest znany szerokiej publiczności, to nadal jest najchętniej czytanym i tłumaczonym poetą greckim na świecie. Sam o sobie mówił, że jest poetą nowoczesnym, przybliżającym i niejako kreującym doświadczenia. O nim samym mówiono natomiast, że jest futurystą, mimo iż na zewnątrz sprawia wrażenie osadzonego w przeszłości. Sam Kawafis nie zgadzał się z tą etykietką, lecz Filippo Marinetti, włoski poeta i wydawca oraz jeden z twórców i głównych teoretyków futuryzmu, uparcie przekonywał, że „każdy kto wyprzedza swój czas i epokę musi być futurystą”. Być może właśnie dlatego, mimo upływu stulecia, twórczość Kawafisa nadal dotyka i jest tak bliska współczesnemu czytelnikowi. Wciąż jest popularny, obszerne biografie poety prezentują liczne internetowe portale, związane i nie związane z literaturą. Sporo z nich publikuje jego wiersze, sporo czytelników wciąż po nie sięga. Bo zdaje się, że brzmią wyjątkowo aktualnie.

 

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne