Europejski Dzień Języków jest to międzynarodowe święto, które zostało ustanowione w 2001 z inicjatywy Rady Europy, podczas zakończenia Europejskiego Roku Języków zorganizowanego właśnie przez wspomnianą już Radę Europy a także Unię Europejską oraz UNESCO. Europejski Dzień Języków jest świętowany w całej Europie. Jego obchody przypadają na 26 września. Warto zaznaczyć, że priorytetowym celem tego wydarzenia jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych a także propagowanie zalet wynikających z różnorodności językowej. Poza swoim priorytetowym celem wydarzenie to jest organizowane także aby ukazać Europejczykom znaczenie uczenia się języków. Także propagowanie nauki języków obcych przez całe życie oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy jest jego priorytetem.
Wydarzenie to, które zasadniczo ma charakter kulturowy, społeczny i naukowy spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony odbiorców. Z okazji święta organizowane są liczne wydarzenia, których odbiorcami są zarówno dzieci, jak i młodzież czy dorośli. W ramach obchodów tego wyjątkowego święta przygotowywane są imprezy dla dzieci, okolicznościowe programy telewizyjne i radiowe, specjalne kursy językowe oraz konferencje naukowe. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w poszczególnych państwach obchody są koordynowane przez Krajowe Punkty Kontaktowe. Natomiast poszczególne wydarzenia organizowane są przez instytucje kultury, organizacje pozarządowe, szkoły i biblioteki.
W sobotę, 25 września 2021, w godzinach 10.00 – 16.00, w Ogrodzie Narodowym w Atenach, wokół Biblioteki Dziecięcej, także odbyły się uroczystości w związku z Europejskim Dniem Języków. Warto zaznaczyć, że Europejski Dzień Języków odbywał się w ramach Festiwalu Ogrodów Ateńskich sieci EUNIC w Atenach we współpracy z Athens Culture Net UM Aten. Liczne instytucje kulturalne, Ambasady z 14 krajów członków sieci EUNIC Ateny, podejmując wielopłaszczyznową współpracę z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Atenach, Fundacją Stypendiów Państwowych (IKY), Athens Culture Net Urzędu Miasta Ateny i wieloma instytucjami partnerskimi skierowały swoje zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu już po raz 9. W tym roku tematem przewodnim świętowania językowego bogactwa Europy, był ekorozwój i środowisko.
Dla przybyłych gości zorganizowano bogatą ofertę, która zaskakiwała innowacyjnością i była dostosowana do uczestnika w każdym wieku. Dzięki czemu wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony odbiorców. Korzystając z przygotowanej oferty, uczestnicy mogli między innymi zapoznać się z programem wielojęzycznych narracji ustnych tradycji krajów europejskich, a także uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych dla dzieci oraz porozmawiać z przedstawicielami instytucji kulturalnych i ambasad.
W ramach programu dla dzieci odczytana zostanła bajka „Złota Kaczka” w jęz. gruzińskim, polskim, czeskim i greckim. Odbyło się również empiryczne szkolenie „Pyłek Pyłek dookoła” dla rodziców i dzieci realizowanym przez zespół The Bee Camp w celu podkreślenia znaczenia pszczół dla planety.
Niewątpliwie udział w niniejszym wydarzeniu dostarczył wielu niezapomnianych wspomnień oraz doświadczeń.
zdjęcia, tekst: Markos Mavridis