Strona głównaAktualnościSpołeczność polska w GrecjiObchody 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP na Krecie

Obchody 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości RP na Krecie

11 sierpnia na Krecie odbyły się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego i 100. lecia odzyskania niepodległości RP organizowane przez Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej i parafię katolicką w Heraklionie. Mieliśmy okazję uczestniczyć w obchodach i pragniemy przedstawić Wam pełną relację z tego wydarzenia.

Uroczystość rozpoczęły się w miejscowości Rethymno, położonej 80 kilometrów od głównego miasta wyspy, Iraklionu. Urokliwy, malutki cmentarz otoczony białym murem kryje 18 nagrobków polskich żołnierzy. Są to bohaterowie, walczący w Armii rosyjskiej podczas walki Turcji z Grekami. Na cmentarzu spotkała się społeczność polska, aby oddać hołd i złożyć wieńce na grobach poległych w boju. Uroczystości przewodniczyli pan Mateusz Cichowicz i pani Anna Bogukalec. Podziękowali oni przybyłam gościom oraz przytoczyli krótką historię tego miejsca. Następnie wieńce złożyli: zastępca kierownika wydziału konsularnego RP w Atenach, pan Konrad Wikło; kmdr. ppo. Robert Kahsin; pani Ewa Skandalis oraz pracownicy polskich biur podróży.

cmentarz kreta5 cmentarz kreta11 cmentarz kreta4

Modlitwie przewodniczył ksiądz Daniel Stankiewicz, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Heraklionie. Na cmentarzu pojawili się również inni Polacy oraz przedstawiciel policji w Rethymno i ksiądz biskup kościoła prawosławnego w Rethymno. Każdy z obecnych miał możliwość zapalenia znicza na grobach żołnierzy oraz modlitwy.

cmentarz kreta8 cmentarz kreta1 cmentarz kreta7
cmentarz kreta cmentarz kreta6 cmentarz kreta3

Druga część uroczystości odbyła się w Heraklionie. Głównym punktem obchodów była uroczysta msza święta za Ojczyznę w kościele katolickim pw. Jana Chrzciciela sprawowana przez Księdza Biskupa Petrosa – Ordynariusza Diecezji Syros, Santorini oraz Administratora Apostolskiego Krety. Kościół wypełnił się głównie Polakami mieszkającymi na Krecie, przedstawicielami instytucji państwowych oraz turystami spędzającymi wakacje na wyspie. Uroczysta msza została odprawiona w języku polskim z pewnymi wstawkami w języku greckim. 

cmentarz kreta10 cmentarz kreta9 cmentarz kreta2

Po mszy zaproszeni goście udali się do sali konferencyjnej hotelu Ibis Styles, aby tam wysłuchać krótkiej przemowy pana Mateusza Cichowicza, przewodniczącego całej uroczystości, odśpiewać hymn polski i grecki oraz móc porozmawiać między sobą. Bankiet dał możliwość poznania wielu Polaków mieszkających na wyspie i ich historii.

Obchody związane z uczczeniem 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, pokazują, że Polacy mieszkający w Grecji, chcą kultywować polskie zwyczaje, święta i kulturę. W sercu każdy z nich ma Polskę.

tekst: Aneta Brzuska

zdjęcia: Krzysztof Mlyczyński

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne