Strona głównaAktualnościInformacje polonijneNagroda dla filmu "Jeszcze dzień życia" na 12. Festiwalu Animasyros

Nagroda dla filmu „Jeszcze dzień życia” na 12. Festiwalu Animasyros

Film animowany „Jeszcze dzień życia”, oparty na książce Ryszarda Kapuścińskiego, zdobył nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animasyros, odbywającym się w dniach 18-22 września na wyspie Syros. Reżyserami filmu jest znany polski animator Damian Nenow i jego hiszpański kolega Raúl de la Fuente. W 2018 r. film zdobył także Europejską Nagrodę Filmową w kategorii najlepszy film animowany.

Film przedstawia historię trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli w 1975 r., gdzie linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Podczas wyprawy Kapuściński zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. To pozwoli mu narodzić się ponownie zarówno jako pisarzowi, jak i człowiekowi. Pod względem formalnym film jest stylizowaną animacją z fragmentami zdjęć dokumentalnych. Za pomocą narracji animacyjnej opowiedziano historię dziejącą się w przeszłości oraz oddano surrealistyczne realia wojny. Dokument pozwolił autorom uwzględnić pamięć tych, którzy przeżyli, a historii dodać realizmu.

Udział filmu w Festiwalu Aminasyros został zrealizowany przy wsparciu Ambasady RP w Atenach w ramach obchodów 100lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Grecją.

W ramach Festiwalu prezentowana była także wystawa polskich plakatów pt. „Polskie plakaty inspirowane Grecją”, przygotowana przez Ambasadę RP w Atenach we współpracy z Muzeum Plakatu w Wilanowie.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne