Muzeum Archeologiczne w Heraklionie na Krecie stało się niedawno drugim greckim muzeum, które zostało włączone do Szlaku Kulturowego Iter Vitis Rady Europy.
Ogłoszono to podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Muzeum Archeologicznym w Salonikach, które było pierwszym greckim muzeum, które dołączyło do szlaku w lipcu.
„Kultura winorośli i wina jest niezwykle ważną częścią naszej wspólnej kultury europejskiej” – powiedziała Mendoni podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyła także prezydent Iter Vitis Route Emanuela Panke.
„Jego początki sięgają starożytnego świata śródziemnomorskiego, przy udziale starożytnych Greków już w czasach prehistorycznych” – stwierdziła.
Muzeum Archeologiczne w Heraklionie może pochwalić się obszerną kolekcją artefaktów cywilizacji minojskiej. Wśród jego skarbów znajdują się przedmioty związane z produkcją i konsumpcją wina, takie jak prasy do wina, dzbany na wino i puchary na wino. Eksponaty muzeum oferują odwiedzającym wyjątkowy wgląd w kluczową rolę wina w społeczeństwie minojskim.
Ze swojej strony Panke podkreśliła rosnącą popularność sieci turystyki winiarskiej jako globalne zjawisko oparte na doświadczeniu.
„Chcemy promować historię, archeologię oraz obszary uprawy i produkcji wina. Chcemy promować całą tę pracę na poziomie europejskim” – powiedziała.
Program Szlaki Kulturowe został zapoczątkowany w 1987 roku przez Radę Europy, ogólnoeuropejską organizację promującą prawa człowieka, demokrację i praworządność.
Szlak Kulturowy Iter Vitis obejmuje obecnie ponad 100 miejsc w prawie 20 krajach Europy. Trasa ma na celu promocję turystyki winiarskiej oraz uwydatnienie dziedzictwa kulturowego regionów winiarskich.
Pierwszym greckim miastem, które dołączyło do szlaku w listopadzie 2022 roku, było Naoussa w północnej Grecji, a na początku tego miesiąca dołączyły Kastoria, Nemea i Archanes na Krecie.
Aleksandra Kozubek