Strona głównaRozmaitościTechnologia & NaukaMiędzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

22 maja został ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowym Dniem Różnorodności Biologicznej. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło – bioróżnorodność jako warunek dobrobytu oraz źródło utrzymania.

Z tej okazji Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon wydał komunikat, w którym podkreśla, że ochrona różnorodności biologicznej jest konieczną inwestycją w naszą wspólną przyszłość. Zagadnienie to pojawiaj się także w kontekście różnych celów Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030. Ochrona różnorodności biologicznej przyczynia się bowiem m.in. do likwidacji ubóstwa, zaopatrzenia w żywność i świeżą wodę, a także poprawy warunków życia w miastach.

Sekretarz Generalny ONZ oraz Sekretarz Wykonawczy Konwencji o różnorodności biologicznej, Braulio Ferreira de Souza Dias w wydanym przez siebie komunikacie, z okazji Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej, zwracają także uwagę, że pomimo licznych zobowiązań, utrata różnorodności biologicznej nadal postępuje we wszystkich regionach świata. Odwrócenie niekorzystnych trendów wymaga współpracy wszystkich zainteresowanych podmiotów, instytucji publicznych, sektora prywatnego, organizacji pozarządowych i środowisk naukowych.

Prof. Jan Szyszko, minister środowiska, podkreśla z kolei, że działaniom w zakresie ochrony różnorodności biologicznej – mając na względzie ich skuteczność w perspektywie długoterminowej – powinny towarzyszyć wysiłki w celu podniesienia świadomości ekologicznej obywateli. W tym celu należy wzmocnić działania edukacyjne w obszarze ochrony przyrody, także te skierowane do dzieci i młodzieży. Zdaniem ministra należałoby również opracować, przy pomocy instytucji międzynarodowych, mapy świata obrazujące procentowo utraconą bioróżnorodność w poszczególnych regionach świata w okresie ostatniego stulecia.

Polska jest jednym z krajów europejskich o najbogatszej bioróżnorodności. Lasy pokrywają 29 proc. powierzchni kraju, stanowiąc cenny rezerwuar dzikich gatunków roślin i zwierząt. Wieloletnia troska o zachowanie żywych zasobów przyrody w Polsce zaowocowała unikalną w skali europejskiej liczbą gatunków chronionych oraz wzrastająca liczebnością gatunków chronionych.

mos.gov.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne