Strona głównaRozrywkaCzas wolnyLailias centrum narciarskie

Lailias centrum narciarskie

Zimowa pogoda zagościła na dobre w Grecji i panująca mroźna aura w wielu obszarach jest pokusą dla lubiących zimowe sporty. Marzeniem wielu Greków oraz zagranicznych mieszkańców czy turystów jest bez wątpienia wyjazd na narty i skorzystanie z dobrodziejstw greckiej natury. Aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju i na świecie powoduje, że wiele płaszczyzn działalności ludzkiej, zarówno zawodowej jak i prywatnej, w tym hobby, pozostaje w sferze marzeń. Marzenia jednak trzeba stale pielęgnować, aby stały się kiedyś realne. Marzenia bowiem są jak fale. Skąd takie porównanie? Fale pchają statek, aby płyną we właściwym kierunku. Podobnie jest z marzeniami, one też nadają cel i sens naszemu życiu.

Kończąc filozoficzne rozważania, bo nie to jest ideą niniejszej publikacji, przedstawić należy kolejnego bohatera z opublikowanego już rankingu (Grecja tylko na lato? Zdecydowanie nie!). Zgodnie z harmonogramem kolejnym miejscem, które oferuje wiele atrakcji dla pasjonatów zimowych sportów w Grecji jest Lailias centrum narciarskie.

Na wstępie prezentacji warto wspomnieć, że ośrodek narciarski Lailias został założony przez Grecki Klub Alpejski Serres w 1978 roku i od tego czasu jest stale odwiedzany przez pasjonatów zimowych sportów. Utrzymaniem i eksploatacją ośrodka narciarskiego zajmuje się firma „Lailias Management Institution”, której głównym udziałowcem jest Region Macedonii Środkowej. Zgodzie z dostępnymi informacjami obszar, na którym znajduje się centrum narciarskie posiada dobre warunki atmosferyczne, właściwe do aktywności sportowej, przez 3-4 miesiące (od końca listopada do połowy marca).

Jest to zaskakujące pomimo średniej wysokości góry. Jednak jej północna orientacja pomaga zachować śnieg przez wiele miesięcy, więc sezon narciarski jest długi. Warto wskazać, że zgodnie z licznymi źródłami tematycznymi jest to najlepszy ośrodek narciarski w Grecji pod względem uprawiania tego sportu. Największą atrakcją ośrodka narciarskiego jest wieczorna jazda na nartach w każdą sobotnią noc, ponieważ stok jest wyposażony w niezbędne oświetlenie. Cieszy się to dużym zainteresowaniem ze strony turystów oraz pasjonatów zimy.

Bez wątpienia dużym atutem tego rejonu turystycznego jest możliwość jego zwiedzania przez cały rok, ze względu na wyjątkowe warunki pogodowe. Można zatem zwiedzać region wędrując szlakami górskimi, uprawiając sport (wspinaczka górska, jazda na rowerze itp), a zimą oczywiście pojechać na narty. Godnym uwagi jest fakt, że międzynarodowe trasy turystyczne o numerach: E4 i E6 przechodzą przez las Lailias, który znajduje się w Górach Vrontous.

Plusy tego obszaru można wyliczać bez końca. Przykładowo dla dzieci w wieku od 8 do 15 lat działa latem „górski obóz letni”. Schronisko Greckiego Klubu Alpejskiego Serres jest schronieniem dla dzieci, w którym znajduje się również restauracja. Zajęcia na świeżym powietrzu odbywają się w lesie.

W lesie Lailias właśnie, który ma dużą wartość naukową i edukacyjną, występują jedne z najrzadszych gatunków greckiej flory i fauny. Las znajduje się w samym sercu kontrolowanego obszaru łowieckiego Serres. Jest uważany za kluczowy obszar ratowania wielu gatunków zwierząt ze względu na stały zakaz polowań. Biorąc pod uwagę ekologię warto wspomnieć o obowiązującej na tym obszarze dyrektywie EOK 79/409 „w sprawie ochrony dzikiego ptactwa”. Dyrektywa ta chroni bowiem dziesięć gatunków ptaków, z łącznej liczby zarejestrowanych w lesie. Równie ważna jest flora regionu. Część lasu jest objęta ochroną Ministerstwa Rozwoju Wsi i Żywności. A także została uznana za odrestaurowany pomnik przyrody. W obszarze tym trwają różnorodne badania nad sytuacją i rozwojem lasu.

Las Lailias to nie tylko bogata fauna i flora. Jest z nim związana także legenda, która głosi, że to tutaj swoje życie odebrała sobie zrozpaczona Katiga. Bohaterka legendy miała złamane serce i ze względu na targające nią emocje i uczucia postanowiła skończyć ze skały i tym samym zakończyć swoje ludzkie życie. Ta skała dziś wzbudza największe zainteresowanie zwiedzających. Widok zapiera dech w piersiach i zachwyca, ponieważ znajduje się na skraju głębokiego wąwozu.

Lailias centrum narciarskie posiada 3 trasy zjazdowe o łącznej długości 1,25 km, w tym:

• Emmanuel Pappas: 1 zjazd na 1000 m. Pierwsza połowa jest czerwona, a druga połowa niebieska.
• Początkujący: zielona trasa o długości 200 m. To ostatnia część stoku. Jednak ma swoje wyciągi i usługi głównie dla początkujących i uczniów szkół narciarskich.
• 1 trasa w Lang-Lauf autoryzowana przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS).

Warto także wspomnieć, że Schronisko Hellenic Alpine Club of Serres zlokalizowane jest na wysokości 1500 m. Działa przez cały rok i może pomieścić 85 osób. Obszar ten jest przygotowany dla turystów oraz narciarzy i ma do zaoferowania bardzo wiele usług.

Kluczowym miejscem jet domek – nazywany narciarską budką. Posiada centralne ogrzewanie oraz restaurację. Nieodzownym jej plusem jest serwowanie lokalnego jedzenia, które przyciąga tutaj wielu smakoszy oraz odkrywców nowych smaków i kulinarnych trendów. Na terenie ośrodka znajduje się: szkoła narciarska i snowboardowa, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardowego (można także wypożyczyć: sanki, skutery śnieżne). Dla odwiedzających jest także szkółka i trasa do nauki dla początkujących (zielono-niebieska) a także stacja pierwszej pomocy oraz parking.

To niesamowite miejsce znajduje się 599 km od stolicy kraju (Ateny). Jest ono intrygujące nie tylko ze względu na piękną roślinność, ciekawe gatunki zwierząt czy atrakcje sportowe. Należy tutaj wskazać, że odwiedzający ten obszar Grecji mogą skorzystać z wielu innych atrakcji. Można do nich zaliczyć między innymi:
• Stanowisko archeologiczne Amfipoli;
• Regionalny Teatr Miasta Serres;
• Bizantyjski Akropol w Serres;
• Biblioteka publiczna w Serres;
• Biblioteka Instytutu Serres T.E.;
• Klasztor Św. Konstantyna, AGIO PNEVMA;
• Klasztor św. Jerzego Kryoneritisa;
• Muzeum Archeologiczne Amfipolis;
• Muzeum Sztuki Ludowej Nea Zichni;
• Muzeum Folkloru Sarakatsanoi;

Lailias centrum narciarskie oraz okoliczne tereny mają bardzo wiele do zaoferowania zarówno pasjonatom pieszych wędrówek, naukowcom, botanikom, sportowcom, dzieciom, lubiącym historię, sztukę, naturę czy sporty zimowe. Zachęcamy serdecznie do odwiedzenia tego miejsca, w dogodnej porze roku. Jest ono warte poznania i bez wątpienia wzbogaci nie tylko zimowe umiejętności sportowe, ale pozwoli cieszyć się fascynującymi widokami.

Ciekawostka

Na najwyższym szczycie góry, który nazywany jest Ali Baba (z greckiego: Αλή Μπαμπάς) znajduje się źródło, z którego wody przygotowywano „akanes” (loukoumia). Jest to tradycyjny lokalny deser, serwowany w Serres.

Emilia Wieczorek

Źródło: lailias.com

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne