Jan Kochanowski urodził się w wiosce niedaleko Radomia w Unii Polsko-Litewskiej w 1530 roku. Studiował na słynnej uczelni Krakowskiej i kontynuował studia w Koenigsbergu i Padwie.
Gdy wrócił do Polski, zaczął pisać po łacinie elegie miłosne. Choć mówił płynnie po łacińsku, Kochanowski ostatecznie zdecydował kontynuować pisanie poematów i dramatów w języku polskim, czerpiąc inspirację z literatury greckiej i łacińskiej. Dzięki tej inicjatywie, odtąd język polski wyparł łacinę, a Kochanowski został uznany twórcą narodowej literatury polskiej.
Specjalne miejsce w polskiej literaturze mają dwa dzieła tego wielkiego poety i myśliciela. „Treny” i „Odprawa Posłów Greckich.” Pierwsze jest inspirowane przez cechy żałobnych utworów antycznej Grecji a powodem była nagła śmierć ukochanej córki, Urszuli, która zmarła w wieku trzech lat. „Treny” zostały opublikowane w 1580 i jak na owe czasy wywierały silne efekty, oferując czytelnikowi wiele emocji. Drugie to tragedia, która do dziś jest największym arcydziełem polskiego teatru. „Odprawa Posłów Greckich” odniosła ogromny sukces, gdy została przedstawiona w Teatrze Królewskim w Warszawie w 1578 roku. Temat sztuki pochodzi z Iliady Homera i przedstawia incydent z wojny trojańskiej. Poprzez te tragedie, celem Kochanowskiego było ostrzec króla i jego dostojników przed zagrożeniem zewnętrznym i konfliktami politycznymi, które zagrażały Polsce.
Kochanowski poślubił Dorotę Podlodowską, z którą miał siedmioro dzieci. Zmarł w Lublinie w dniu 22 sierpnia 1584 roku. Dziś jest uważany przez wielu za największego poetę renesansu, i ogólnie rzecz biorąc największego słowiańskiego poetę w historii.
Po Kochanowskim, było wielu innych wielkich polskich poetów, o międzynarodowej renomie, jak Szymon Szymonowicz, Maciej Kazimierz Sarbiewski, Ignacy Krasicki, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Uczony Vasilis Rafailidis, miłośnik polskiej literatury, przyznał, że ” jest tak wielu międzynarodowo znanych polskich poetów, nie wiem, czy jest inny kraj europejski, który wykazał tyle wielkich nazwisk w poezji.”