Strona głównaRozmaitościTechnologia & NaukaInżynierem roku w Wielkiej Brytanii jest Grek

Inżynierem roku w Wielkiej Brytanii jest Grek

Grecy za granicą nadal przodują, zdobywając wielkie wyróżnienia za swoją pracę i wkład w dziedzinach, w których działają, a dr Fragkoulis Kanavaris nie jest wyjątkiem.

W wieku zaledwie 32 lat dr Fragkoulis Kanavaris otrzymał nagrodę Inżyniera Roku 2022, przyznawaną przez Royal Academy of Engineering.

Royal Academy of Engineering jest jedną z najbardziej szanowanych instytucji w Wielkiej Brytanii – składa się z wybitnych osobistości, które przysłużyły się światu nauki.

Dr Fragkoulis Kanavaris, który od kilku lat mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii, otrzymał najwyższe wyróżnienie, jakie może otrzymać naukowiec poniżej 35 roku życia.

Jest to nagroda przyznawana osobom, które swoją pracą przyczyniły się do rozwoju nauk technicznych i wnoszą znaczący wkład w zrównoważony rozwój społeczeństwa.

Fragkoulis Kanavaris, doktor inżynierii lądowej, specjalizujący się w ekologicznych konstrukcjach i materiałach budowlanych, otrzymał nagrodę za innowacyjne metody, które zaproponował i zastosował w dużych projektach na całym świecie. Jego wkład zaowocował znaczną redukcją zanieczyszczeń związanych z budową:

  • High Speed 2 – kolej między-brytyjska, jedna z najszybszych w Europie
  • Sagrada Famila – Barcelona
  • Hickley Point C – największy reaktor jądrowy w Wielkiej Brytanii
  • 8 Bishopsgate Tower – wieżowiec w londyńskim metrze
  • Tunele (Wielka Brytania), Sydney i Melbourne (Australia)
  • Lotnisko Heathrow (Wielka Brytania), Kuwejt i Toronto (Kanada)

Został również doceniony za wkład w naukę o inżynierii budowlanej i materiałach budowlanych, dzięki zaproponowanym przez niego ulepszonym metodom analizy i alternatywnym materiałom budowlanym przyjaznym dla środowiska.

Warto zauważyć, że jest to pierwszy raz, kiedy nagrodę tę otrzymał Grek.
„Ta nagroda to ogromny zaszczyt. Wiem jednak bardzo dobrze, że zarówno za granicą, jak i w Grecji jest wielu wysoko wykwalifikowanych młodych ludzi, którzy podejmują godne pochwały wysiłki w różnych dziedzinach nauki i potencjalnie zasługują na takie uznanie. Jest to przesłanie zarówno dla młodych ludzi, jak i starszych, aby nie przestawali próbować i realizować swoich marzeń” – powiedział Frangiskos Kanavaris w wywiadzie dla Proto Thema.

Nagroda została wręczona 33-letniemu inżynierowi przez brytyjskiego Ministra Nauki i Badań, Chi Onwurah w obecności księżnej Anny, córki królowej Elżbiety i siostry księcia Karola.

Frangiskos Kanavaris urodził się i wychował w Pireusie. Absolwent Ionideum School of Piraeus, kontynuował studia na Uniwersytecie w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii, gdzie w 2013 roku uzyskał dyplom z inżynierii lądowej.

Następnie prowadził badania i pracę doktorską na Queen’s University Belfast w Wielkiej Brytanii, którą ukończył z tytułem doktora w 2017 roku. Od tego czasu mieszka i pracuje w Londynie.

opr. Natalia Zientek

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne