W dniu 15 listopada 2020 r. odbyło się III Światowe Forum Mediów Polonijnych, pod patronatem honorowym Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marie Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Partnerami Forum była grupa Tipmedia i Fundacja Bona Notitia. Patronat medialny objęła Polonijna Agencja Informacyjna, PAI i Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych.
Organizatorami Forum byli: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” reprezentowane przez prezesa Dariusza Piotra Bonisławskiego, Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji reprezentowane przez prezes Teresę Sygnarek oraz Europejska Unię Wspólnot Polonijnych reprezentowaną przez prezydenta Tadeusza Adama Pilata.
To już siódme spotkanie…
Tegoroczne Forum było siódmym z kolei spotkaniem, pierwsze cztery spotkania odbywały się jako Europejskie Fora Mediów Polonijnych, a w 2018 roku Forum przyjęło formułę spotkania światowego. W tym roku, ze względu na sytuację pandemiczną, Forum Mediów odbyło się w formie wirtualnej na platformie komunikacyjnej Evenea, na której zalogowało się i wzięło udział w Forum 106 przedstawicieli mediów polonijnych (wydawnictw prasowych, portali, blogów, radia i telewizji) z 25 krajów i z pięciu kontynentów.
W programie Forum znalazły się min prelekcje:
Dziennikarstwo emigracyjne w historycznym kontekście
– prof. dr hab. Iwona Hofman, Dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marie-Curie Skłodowskiej w Lublinie
Przepis na atrakcyjność mediów polonijnych
– Sabina Klimek, dr nauk ekonomicznych, konsul RP w Stambule
Ogólne zasady etyki, kodeksu dziennikarskiego i prawa cytatu
– Juliusz Marek, prezes Stowarzyszenia Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne
Empatyzacja odbiorcy jako sposób pozyskiwania czytelników
– dr Karolina Burno, Katedra Dziennikarstwa na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marie-Curie Skłodowskiej w Lublinie
Bolączka mediów polonijnych – jak zarabiać na portalu internetowym
– Piotr Marek, CEO Grupa Tipmedia
Optymalizacja i pozycjonowanie stron internetowych redakcji
– Rafał Kozłowicz, specjalista ds. content marketingu, Grupa Tipmedia
Media polonijne w Europie i na świecie są ściśle związane z realizacją priorytetów polityki polonijnej władz polskich, spełniają ważną rolę poprzez promowanie języka polskiego oraz służą integracji środowisk polonijnych i przybliżają je do Kraju. Dla mediów polonijnych ważne jest posiadanie stałej, wspólnej platformy spotkań, którą zapewniają im organizowane corocznie Fora Mediów, oraz założone z inicjatywy uczestników w 2019 roku Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych, zrzeszające dziennikarzy, redaktorów, fotoreporterów i niezależnych dziennikarzy pracujących dla mediów polonijnych.
Uczestnicy wyrazili podziękowanie organizatorom i zwrócili się do nich z prośbą o coroczne kontynuowane medialnych spotkań.
Organizatorzy III Światowe Forum Mediów Polonijnych
Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”
Europejska Unia Wspólnot Polonijnych
Partnerzy: Grupa Tipmedia – Fundacja Bona Notitia