Marta Górnicka to jedna z najważniejszych marek eksportowych polskiego teatru. 1 i 2 czerwca spektakl będzie gościł na Festiwalu Ateńskim. Wbrew tytułowi to rzecz o narastającej nienawiści.
Najnowszy spektakl cenionej na całym świecie reżyserki Marty Górnickiej jest kolażem różnych wersji hymnów, pieśni patriotycznych, religijnych i ludowych. Premiera odbyła się 21 stycznia 2017 w Teatrze Polskim w Poznaniu. Jej „Chór kobiet” wielokrotnie pokazywany był z sukcesami m.in. w Zurychu, Tokio i New Delhi, w Lyonie, Atenach i Sarajewie. Górnicka robi teatr, w którym na równych prawach występują nieodróżnialni nieraz „zawodowcy” i „amatorzy”, teatr zaangażowany, w którym tekst jest śpiewany i skandowany przez zróżnicowany chór, ekspresyjnie dyrygowany przez zawsze widoczną reżyserkę.
„Hymn do miłości” jest ostatnią częścią inspirowanego dramatem Bertolda Brechta międzynarodowego tryptyku „Matka Courage”, poprzednie spektakle z tego cyklu z powodzeniem prezentowane były już w Izraelu i Niemczech.
Jej znany na całym świecie, antysystemowy, ostry, polityczny Chór komentuje rzeczywistość i dyskutuje ze stereotypami religijnymi, społecznymi. W „Magnificacie” zespół konfrontował się z obrazem kobiecości w Kościele, „RequieMaszyna” była z kolei mocnym głosem w dyskusji o bezrobociu, esejem o współczesnym systemie pracy. „Hymn do miłości” bierze z kolei na warsztat patriotyzm, odnajdując rytm i muzykę pomiędzy słowami.
Libretto tradycyjnie jest kolażem różnych tekstów kultury, reżyserka komponuje spektakl z fragmentów marszy, pieśni patriotycznych, religijnych i ludowych, przywołuje różne wersje hymnu, cytuje także przemówienia norweskiego ekstremisty Andersa Breivika. W tekście zapowiadającym spektakl Marta Górnicka przyznaje, że w pracy cały czas towarzyszył jej obraz obozowej orkiestry, która grała niemiecką klasykę, marsze i szlagiery z przedwojennych operetek.
Spektakl spotkał się z entuzjastycznymi reakcjami widzów i teatralnych krytyków.
Źródło: http://culture.pl/pl/dzielo/hymn-do-milosci-rez-marta-gornicka
Koncept, reżyseria, tekst libretta: Marta Górnicka
Muzyka: Teoniki Rożynek
Choreografia: Anna Godowska
Dramaturgia: Agata Adamiecka
Scenografia: Robert Rumas
Kostiumy: Anna Maria Karczmarska
Lalki: Konrad Czarkowski (Kony Puppets)
Koproducenci: Fundacja Chór Kobiet, Teatr Polski w Poznaniu, Ringlokschuppen Ruhr, Maxim Gorki Theater
Partnerzy: Goethe-Institut, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa i Kunststiftung NRW.
Spektakle w Atenach: 1-2 czerwca 2017, ul. Pireos 260, sala H
Czas trwania: 60 minut Ceny biletów: 20-25 euro, 12 euro (studenci), 5 euro(bezrobotni, inwalidzi)
Więcej na: www.greekfestival.gr