Strona głównaAktualnościGrecjaGrecki hymn narodowy w języku migowym

Grecki hymn narodowy w języku migowym

Po raz pierwszy grecki hymn narodowy, „Hymn do wolności”, został przetłumaczony na język migowy.

Wideo zostało stworzone przez Stowarzyszenie Greckich tłumaczy języka migowego z okazji 200. rocznicy rewolucji 1821 roku.

Według członka zarządu, Agapi Dimopoulou, pomysł „narodził się” rok temu przez nauczyciela z Pefki (na przedmieściach północno-wschodniej części Aten), który jest głuchy.
„To bardzo piękne i wzruszające, gdy po raz pierwszy zobaczymy nasz hymn narodowy wykonany w języku migowym. „Gratulacje dla inspiratorów i wykonawców!” – opublikował Premier Kyriakos Mitsotakisna Instagramie.

W Grecji hymn państwowy został zatwierdzony przez króla Jerzego I w 1864 roku. Księga rekordów Guinnessa wymienia go jako najdłuższy hymn (158 zwrotek). Autorem poematu „Imnos is tin Eleftherian” (Hymn do wolności) jest grecki poeta patriotyczny Dionisios Solomos, dla którego inspiracją do napisania utworu była walka narodu greckiego w rewolucji 1821 roku.

Hymn opiewa męstwo bojowników greckich, opisuje ich cierpienia i poświęcenie oraz potępia politykę mocarstw wobec Grecji.

Hymn został napisany w maju 1823 na Zakintos. W 1828 roku znany muzyk Nikolaos Mantzaros i przyjaciel Solomósa skomponował melodię do tekstu. Utwór stał się popularny i zyskał uznanie w całej Grecji. Król Grecji Otton I nagrodził obu autorów, ale nie zatwierdził go jako hymn. Oficjalnym hymnem państwowym nadal był niemiecki hymn cesarski.

Minister ds. wojny, w 1861, zapytał Mantzarosa ο skomponowanie marszu opartego na Imnos is tin Eleftherian. Muzyk zmienił rytm i w marcu 1864, po zjednoczeniu Wysp Jońskich z Grecją, utwór został zatwierdzony jako hymn państwowy.

Pierwsze dwadzieścia cztery zwrotki zostały zatwierdzone. Powszechnie pierwsze dwie zwrotki są używane jako hymn, towarzyszą podnoszeniu i opuszczaniu flagi i są śpiewane na oficjalnych uroczystościach. Melodię pieśni wyróżnia nietypowe metrum sześciomiarowe, wywodzące się z ludowego tańca Tsamiko.

Źródło: Instagram, wikipedia.org

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne