Europejski Dzień Języków w Atenach

Impreza plenerowa z okazji Europejskiego Dnia Języków odbyła się na Placu Klafthmonos w sobotę 21 września w godzinach 10:30 – 15:00.

Obchody zostały zorganizowane z inicjatywy EUNIC Europejskiej Sieci Instytucji Kultury pod hasłem „Wiele języków-Jedna uroczystość” i przygotowane we współpracy z Organizacją ds. Kultury, Sportu i Młodzieży miasta Aten. Ateński oddział EUNIC tworzą instytuty kultury krajów Unii Europejskiej (np. Instytut Goethego, British Council, Instytut Francuski i inne) oraz Ambasady rezydujące w Atenach.

W akcję zaangażowały się kraje europejskie jak; Austria, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Norwegia, Węgry, Polska, Szwecja, Republika Czeska. Prezenterką była Lydia Papaioannou.

Plac Klathmonos w ten dzień przekształcił się w centrum języków i rozrywki. 13 instytutów ds. kultury i rozrywki oraz ambasady oferowały uczestnikom możliwość „podróżowania” po ekscytującym świecie języków, udział w interaktywnych warsztatów i spektaklach, słuchanie muzyki i opowieści z różnych krajów europejskich oraz oglądanie występów tanecznych i teatralnych.

Polskę reprezentował Zespół Tańca Ludowego, działający pod kierownictwem pani Grażyny Adamidu oraz uczennica gimnazjum Martyna Luba, która swoim dźwięcznym głosem zachwyciła publiczność. Ambasada RP w Atenach przygotowała stoisko z rekla
mą najciekawszych miejsc turystycznych w Polsce.

Historia tego dnia sięga 2001 roku. Wtedy 26 września po raz pierwszy świętowano Europejski Dzień Języków. Ustanowiono go na rzecz promowania wielojęzyczności w Europie, a jego celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat promocji języków obcych, bogatej różnorodności językowej i kulturowej Europy oraz zachęcanie do nauki języków przez całe życie.

Więcej informacji: www.atenyzs.pl

 

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne