Strona głównaAktualnościWydarzeniaEkscytujące przygotowania w Spetses do Armaty 2022

Ekscytujące przygotowania w Spetses do Armaty 2022

Coroczne wydarzenie, odbywające się w dniach 8-11 września, będzie uwzględniało kilka „niespodzianek” dla odwiedzających wyspę.

Spetses przygotowuje się do pamiętnej uroczystości, pełnej nowych wydarzeń i niespodzianek, upamiętniającej 200. rocznicę bitwy pod Spetses, lepiej znanej jako „Armata”.

Chodzi o bitwę morską, mającą miejsce we wrześniu 1822 roku, podczas której mała flota greckich wyspiarzy odparła przewagę floty osmańskiej dzięki heroizmowi nosiciela pochodni ze Spetses, Kosmasa Barbatsisa, który podpalił turecki okręt flagowy.

We wrześniu tego roku mija dokładnie 200 lat od tego nieoczekiwanego greckiego zwycięstwa, które uniemożliwiło oblężenie Nauplionu i doprowadziło do jego wyzwolenia.

Każdego roku od lat 30. XX wieku mieszkańcy Spetses obchodzą rocznicę, która zbiega się (według starego kalendarza) z Narodzinami Najświętszej Marii Panny 8 września, odgrywając inscenizację bitwy morskiej.

Jednak w tym roku Armata będzie szczególnie warta obejrzenia zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. „Tegoroczne obchody, pomimo wszelkich wyzwań, połączą dobrze znaną Armatę z oryginalnymi i nowoczesnymi wydarzeniami” – powiedziała wiceburmistrz wyspy, Eugenia Fraggia w wywiadzie z gazetą Kathimerini.

W programie uwzględnione są pokazy plenerowe na dużych projektorach, warsztaty rękodzieła dziecięcego, muzyka na żywo oraz różnorodne spektakle teatralne i muzyczne. 9 września muzyk Giorgos Theofanous wystąpi z koncertem w towarzystwie wielu artystów, a 10 września Orkiestra Filharmonii Korfu przespaceruje się i wystąpi wzdłuż nadmorskiej drogi Spetses, wypełniając okolicę muzyką.

W sobotę, w kulminacyjnym momencie obchodów inscenizacji Bitwy pod Armatą, podczas której niebo co roku pełne jest imponujących fajerwerków, towarzyszyć będzie wyjątkowe wydarzenie, jak twierdzą organizatorzy. „Jak żadne inne w poprzednich latach. Trzeba to zobaczyć na własne oczy” – zapewniają.

Marzena Mavridis

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne