Strona głównaRozmaitościTechnologia & NaukaDlaczego odręczne pisanie sprawia, że jesteśmy mądrzejsi?

Dlaczego odręczne pisanie sprawia, że jesteśmy mądrzejsi?

Żyjemy w czasach, gdy pisanie na klawiaturze komputera jest z dnia na dzień coraz popularniejsze. A szkoda, bo używanie długopisu, pióra czy ołówka do pisania, przynosi wiele korzyści dla naszego mózgu.

Oto tylko kilka z nich:

1. Lepsze zapamiętywanie informacji
W czasie czynności odręcznego pisania pracuje obszar mózgu zwany układem siatkowym. Działa on jak filtr, zatrzymując przepływ pobocznych informacji. Pisząc odręcznie skupiamy się na poszczególnych danych bardziej, zmuszając mózg do zwracania uwagi na pisanym tekście. Jak wyjaśnia Virginia Berginger z Uniwersytetu w Waszyngtonie, jest zasadnicza różnica między pisaniem na klawiaturze i odręcznie: w czasie tego drugiego musimy skupić się na napisaniu każdej litery, a nasz mózg przypomina sobie ich kształt. Przy pisaniu na klawiaturze natomiast, musimy po prostu wcisnąć odpowiedni klawisz.

2. Rozwój języka
Mimo możliwości technologicznych, wielu pisarzy wciąż przyznaje się do odręcznego pisania swoich powieści i innych utworów. Popularną praktyką jest pisanie rękopisów, a następnie przepisywanie ich z pomocą klawiatury na maszynę lub komputer. Badania psychologów z Uniwersytetu w Waszyngtonie przeprowadzone w 2009 roku dowiodły, że eseje naukowców pisane odręcznie były bogatsze treściowo i miały bardziej złożone zdania, niż te napisane na komputerze. Autorzy tych pierwszych lepiej i szybciej radzili sobie również z problemami.

3. Szybciej się skupiamy
Praca przy komputerze po prostu obciąża nasz układ nerwowy. Ekran komputera, wodzenie wzrokiem za kursorem, dzielenie uwagi na wiele informacji widocznych jednocześnie — to wszystko wymaga zbyt wiele pracy od mózgu w porównaniu do zwykłej, białej kartki i długopisu.

4. Pisanie odręczne zmniejsza stres
Nawyk przelewania myśli i uczuć na papier łagodzi je. Natalie Rogers, autorka metody ekspresywnej psychoterapii, badała codzienne zapiski w dzienniczkach, będących ważnym czynnikiem rozwoju osobowości i zdolności twórczych. Zauważyła, że w osobistych zeszytach, pisząc odręcznie, o wiele łatwiej wyrażać indywidualność. Widać to w tym, co piszemy, ale również w rzeczach takich jak: kształt liter, pismo, układ tekstu na stronie – to cechy charakterystyczne dla każdego człowieka. Jak podkreśla Rogers, bazgranie po kartce, np. w czasie rozmowy telefonicznej, uważa się za uspokajające. Podobnie jest z pisaniem. Jej zdaniem, przeżycia i postawy piszących w dzienniczkach zmieniają się.

5. Mózg piszących odręcznie dłużej pozostaje młody
W czasie pisania uaktywniamy wiele obszarów mózgu związanych z myśleniem, językiem i pamięcią. Zatem, każda sytuacja do odręcznego pisania jest dla mózgu świetnym treningiem. Naukowcy już dawno zwracali uwagę na związek między nawykiem pisania a wyższymi możliwościami poznawczymi. Jak zauważa Murali Doraiswamy, neurolog z Duke University, istnieje ogromna różnica w sposobie wyrażania myśli między autorami starszych pamiętników napisanych odręcznie a piszącymi na komputerze. Jego zdaniem, w czasach obecnych wyrobienie nawyku odręcznego pisania może być bardzo pożytecznym ćwiczeniem chroniącym ludzki umysł.

Zdjęcie: Pixabay

wiedzo holik

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne