Ludzkie mózgi naturalnie kurczą się wraz z wiekiem, jednak badania przeprowadzone na 401 osobach w wieku 70 lat wykazały, że mózgi tych, którzy zdecydowali się na dietę śródziemnomorską, skurczyły się znacznie mniej w ciągu trzech lat.
Typowa dieta śródziemnomorska zawiera duże ilości warzyw, owoców, oliwy z oliwek, fasoli i ziaren zbóż, umiarkowane ilości ryb, nabiału i wina oraz tylko niewielką ilość czerwonego mięsa i drobiu.
Uważa się, że korzyści płyną z przeciwutleniaczy znajdujących się w warzywach, oliwie z oliwek, a nawet w szklance czerwonej każdego dnia, która stanowi część diety śródziemnomorskiej.
Uważa się, że zmniejszają one uszkodzenia mózgu spowodowane utlenianiem, co prowadzi do degeneracji neuronów.
Wcześniejsze badania wykazały, że dieta śródziemnomorska, uboga w mięso i nabiał, może chronić przed demencją. Stwierdzono również, że dieta zmniejsza ryzyko choroby Parkinsona oraz zgonów z powodu chorób układu krążenia i raka.
„Z wiekiem mózg kurczy się i tracimy komórki mózgowe, co może wpływać na uczenie się i pamięć” – mówi Michelle Luciano z Uniwersytetu w Edynburgu w Wielkiej Brytanii, która kierowała badaniem. „Badanie to uzupełnia materiał dowodowy, który sugeruje, że dieta śródziemnomorska ma pozytywny wpływ na zdrowie mózgu”.
Różnice w kurczeniu się mózgu mierzono za pomocą skanów mózgu. Analiza statystyczna danych dotyczących diety wykazała, że samo spożywanie większej ilości ryb i mniejszej ilości mięsa nie wiązało się ze zmniejszonym skurczem.
„Podczas gdy badanie wskazuje, że dieta ma niewielki wpływ na zmiany w wielkości mózgu, nie analizowano wpływu na ryzyko demencji” – mówi David Reynolds z organizacji charytatywnej Alzheimer’s Research UK. „Musielibyśmy zobaczyć dalsze badania w celu zbadania wszelkich potencjalnych skutków ochronnych przed problemami z pamięcią i myśleniem”.