Czytanie polskich bajek w Nafplio

Co roku 8 września jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji, który został ogłoszony przez UNESCO w 1965 r. w ramach programów walki z analfabetyzmem na świecie. Celem święta jest zwrócenie uwagi na to, jak ważna w dzisiejszym świecie jest umiejętność pisania i czytania.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Alfabetyzmu w Centrum Sztuki „Fugaro” w Nafplio odbyło się czytanie bajek w różnych językach świata, podczas którego nie zabrakło również tych w języku polskim. Polskę reprezentowała adwokat Margarita Pac-Katri wraz z córką Eleni, które czytały tradycyjne bajki i legendy polskie.

Inicjatywa ta spotkała się z serdecznym przyjęciem i pokazuje jak ważna jest promocja naszego kraju, naszego języka ojczystego oraz jak ważne jest, żeby nasze dzieci umiały mówić w ojczystym języku swoich rodziców. Podczas spotkania okazało się, że polski wcale nie należy do najłatwiejszych języków. I choć jego nauka jest trudna i żmudna, wcale nie musi być nudna! Polszczyzną można się bawić! O tym przekonały się także greckie dzieci, bowiem Pani Margarita poprzez różne zabawy próbowała nauczyć młodych słuchaczy kilku polskich zwrotów – co nie było takie łatwe. Zabawy było co nie miara, a dzieci po kilku nieudanych próbach z radością powtarzały poprawnie polskie słowa w nieskończoność.

Co najważniejsze w świat poszedł przekaz, że wszędzie na świecie są Polacy którzy nie zapominają o swoich korzeniach co spotkało się z dużym uznaniem u Greków.

Czytanie bajek w języku polskim zwróciło uwagę na silne przywiazanie Polaków, mieszkających poza granicami swojego kraju, do korzeni, kultury i języka ojczystego. To właśnie pamięć o ojczyźnie spotkała się z dużym uznaniem Greków.

Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji – proklamowany został decyzją Konferencji Generalnej UNESCO w 1966 roku, w wyniku postanowień zorganizowanego rok wcześniej Kongresu Ministrów Edukacji w Teheranie oraz przyjętych na nim postanowień i rekomendacji na temat kierunków działań, które powinny być podjęte dla rozwiązania problemu analfabetyzmu na świecie.

Tegoroczny temat Dnia: „Alfabetyzacja i wielojęzyczność” nawiązuje do obchodzonego właśnie Międzynarodowego Roku Języków Rdzennych oraz do 25. rocznicy przyjęcia Deklaracji z Salamanki, będącej efektem obrad Światowego Kongresu na temat Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych w 1994 roku.

Podobnie jak w latach poprzednich, z okazji tego szczególnego Dnia na całym świecie odbywają się konferencje i konkursy, a w tysiącach bibliotek, księgarń i ośrodków kultury organizowane są akcje popularyzujące czytelnictwo.

tekst: Marzena Mavridis

Zdjęcia pochodzą z archiwum prywatnego Margarity Pac-Katri

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne