Cykliści z Grecji, Niemiec, Nowej Zelandii, Australii, Wielkiej Brytanii i Włoch 5 sierpnia 2023 roku wyruszyli spod Muzeum Brytyjskiego w kierunku Aten. Rajd rowerowy został zorganizowany w ramach inicjatywy „London-Athens on 2 Wheels – Bring Them Back” (Londyn-Ateny na dwóch kołach-Oddajcie je z powrotem) która ma na celu podniesienie świadomości świata o zwrocie słynnych Marmurów Elgina ich prawowitej właścicielce- Grecji.
Uczestnicy przebędą na swoich rowerach 3,500 km. Ich celem jest ateński Akropol. Zanim jednak tam dotrą zaplanowane jest kilka przystanków, m.in. w Budapeszcie, Kastorii i Trikali. W tych miejscach dołączać też będą kolejni rowerzyści.
Wydarzenie pokaże na pewno niebywałą wytrzymałość uczestników. Rajd wspierany jest przez Brytyjski Komitet dla Ponownego Zjednoczenia Marmurów Elgina (BCRPM) a także przez region Attyka i jest częścią trwającej cały czas kampanii mającej na celu zjednoczenie słynnych marmurów pochodzących z Partenonu. Rowerzyści wyruszyli w podróż spod bramy Muzeum Brytyjskiego.
Jak powiedziała Vasiliki Voutzali, pochodząca z Grecji rowerzystka i pielęgniarka oraz, co najważniejsze , inicjatorka corocznego wydarzenia:
„Celem jest ustanowienie corocznego eventu który zjedna ludzi kochających sport, przygodę oraz kolarstwo no i pragnących zjednoczenie Marmurów Elgina. Wielu ludzi na świecie wspiera tą sprawę.”
To już kolejny, konkretnie mówiąc drugi, rok kiedy ma miejsce opisywany rajd. W 2014 włoski profesor Salvatore Lo Sicco popedałował z Londynu do Aten, co było symboliczną walką o przywrócenie Marmurów ich ojczyźnie. Swoją podróż rozpoczął 1 lipca pod Muzeum Brytyjskim, 5 sierpnia dotarł na Akropol. Jego inicjatywę wsparło BCRPM. W zeszłym roku wyzwanie ukończyło w dwa tygodnie pięciu rowerzystów.
Tegoroczny start wyzwania „London-Athens on 2 Wheels – Bring Them Back” z Muzeum Brytyjskiego został ogłoszony przez dwóch członków BCRPM: Chris Stockdale, który w 2005 roku przejechał na rowerze solo dla sprawy, oraz Marlen Godwin.
Na początku tego roku Muzeum Brytyjskie potwierdziło, że prowadzi rozmowy z Atenami w sprawie zwrotu Marmurów do Grecji w ramach programu wymiany kulturalnej.
W marcu Watykan zgodził się zwrócić trzy fragmenty rzeźb z Partenonu, wywierając dodatkową presję na Muzeum Brytyjskie w długotrwałym sporze z Grecją o zwrot liczących 2500 lat Marmurów Elgina, które są jednym z jego głównych eksponatów.
BCRPM zostało założone w 1983 roku i zajmuje się zwrotem marmurów Partenonu do Grecji.
opr. Magdalena Bonawenturska