Strona głównaRozrywkaCzas wolnyCentrum Narciarskie Parnassos Fterolakka

Centrum Narciarskie Parnassos Fterolakka

Parnassos Fterolakka to ośrodek narciarski w Grecji położony na górze Parnassos w pobliżu Delf. Góra Parnassos znajduje się w środkowej Grecji, która góruje nad Delfami, na północ od Zatoki Korynckiej i oferuje malownicze widoki na okoliczne gaje oliwne i krajobrazy. Według mitologii greckiej góra ta była święta dla Dionizosa i misteriów dionizyjskich. Warto także zaznaczyć, że była również znacząca dla Apolla i nimf oraz była domem Muz. Inne źródła wskazują, że góra zawdzięcza swoją nazwę mitycznemu bohaterowi Parnassosowi, synowi Posejdona i nimfie Cleodora, która zbudowała miasto na górze. Stało się tak dlatego, że Zeus postanowił zniszczyć rasę ludzką słynną powodzią. Mieszkańcy miasta, podążając za wyciem wilków, zostali wyprowadzeni w górę, aby uciec przed powodzią. Właśnie tam zbudowali nowe miasto, które nazwali Lycoria, co oznacza wycie wilków. Parnassos nazywano kiedyś Liakoura, która jest popularną nazwą występującą w piosenkach i pochodzi od Lykorii. To także nazwa najwyższego szczytu Parnassos. Góra jest zatem związana z obszerną mitologią grecką. Należy tutaj rozwinąć wątek Delf, który jest bez wątpienia bardzo znanym tematem.

Delfy od starożytności były najsłynniejszą wyrocznią starożytnej Grecji. Wyrocznia została zbudowana u podnóża góry, w homonimicznej części Delf. Od starożytności do dziś, Delfy określane jako „pępek ziemi”, jest biegunem przyciągającym tysiące turystów z całego świata, nadając tym samym sławę i blask znanej Górze Parnassos.

Warto w trym miejscu raz jeszcze podkreślić, że jest to jeden z największych regionów górskich w Grecji kontynentalnej i jedna z najwyższych greckich gór. Góra odegrała ważną rolę w rewolucji greckiej w 1821 roku, ponieważ okoliczna ludność brała udział w wielkich bitwach między Grekami i Turkami, głównie bitwach pod Alamana i Gravia. Od 1938 roku Parnassos jest greckim Parkiem Narodowym, którego obszar zajmuje powierzchnię 3513 hektarów. Dwa najwyższe szczyty góry to Liakoura (2457 m), oraz Gerontovrachos (2367 m) z widokiem na Zatokę Koryncką, pomiędzy którymi znajduje się grzbiet Arnovrisi.

To właśnie tutaj znajduje się ośrodek narciarski. Te dwa szczyty przez cały rok są pokryte śniegiem, a ich zbocza są zalesione, Dominuje tutaj jodła, ale także cedry (jałowiec), sosna czarna i morwa leśna. Istnieją również rzadkie rośliny endemiczne, które od wiosny do wczesnego lata obrastają zbocza góry.

Niezwykłą cechą geologiczną Parnasu są bogate złoża boksytu, które doprowadziły do ich systematycznego wydobywania od końca lat trzydziestych XX wieku, powodując niestety szkody ekologiczne w części góry. Wody Parnassos giną w podziemnych sieciach wapiennych skał i ponownie wynurzają się w pobliżu Arachova i Boeotian Kifissos. W górach występuje również wiele gatunków dzikich zwierząt i ptaków.

Mówiąc natomiast o ośrodku narciarskich to warto wskazać, że zlokalizowany jest na dwóch kluczowych obszarach – Kellaria i Fterolakkas. Budowa ośrodka Parnassos rozpoczęła się w 1975 roku i została zakończona w 1976 roku, kiedy zaczęły działać obiekty Fterolakka. W 1981 r. zakończono budowę obiektów Kellaria, natomiast w latach 1987-1988 ruszyła kolej linowa Ermis łącząca Fterolakkę z Kellarią.

Warto zaznaczyć w tym miejscu jako ciekawostkę, że Góra Parnassos jest wiodącym ośrodkiem narciarskim preferowanym przez Ateńczyków – ponieważ znajduje się zaledwie 180 km od Aten. Jednocześnie jego infrastruktura umożliwia obsługę bardzo dużej liczby narciarzy, ale także odwiedzających turystów. Parnassos to nie tylko narty i sport, na turystów czekają także eleganckie restauracje w pobliskich miejscowosciach. W paśmie górskim Parnassos znajduje się kilka dużych lub mniejszych tradycyjnych wiosek. Arachova i Delphi znajdują się na południowych stokach góry na wysokości 960m. i 570m. odpowiednio. Obie miejscowości przez cały rok są odwiedzane przez wielu turystów.

Agoriani (Eptalofos) położone jest w północno-zachodniej części Parnassos na wysokości od 830 do 950 m. Wieś z wieloma wodami i gęstymi lasami jodłowymi, ale także z pięknym placem z platanami i wodospadem, uważana jest za najpiękniejsza wieś w okolicy, głównie ze względu na jej naturalne piękno. Amfiklia to miasto położone po północnej stronie i stanowi centrum północy. Polydrosos znajduje się na wysokości 350m. również po północnej stronie góry i ma bezpośredni dostęp do większości wiosek Parnassos, ale także do ośrodka narciarskiego. Ano Tithorea znajduje się po północno-wschodniej stronie góry, na początku wąwozu Velitsa, na wysokości 400m. Jedną z najpiękniejszych wiosek Parnassos jest Vargiani i znajduje się na zachodnim krańcu góry, na granicy z Gioną i na wysokości 900m. z bujną roślinnością i dużą ilością wody. Oferują one romantyczne tawerny oraz tętniące życiem bary.

Mówiąc jednak o ośrodku narciarskim należy podkreślić, że składa się z wielu różnorodnych tras o imponującej łącznej długości. Można tutaj wskazać na cztery trasy biegowe, które osiągają długość 7000m. Ośrodek ma 21 tras zjazdowych, 7 tras biegowych, 5 ścieżek i 4 mini stoki dla początkujących z wyciągiem dla dzieci, zaczynając od 1640 mi osiągają wysokość do 2260 m. Poszczególne długości tras zjazdowych wahają się od 300 m do 4 km, oferując różne stopnie trudności na wszystkich poziomach narciarskich. Cztery z tras, Iniohos (nr 6), Iraklis (nr 8), Odysseas (nr 9) i Vakhos (nr 2) posiadają certyfikaty Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) uprawniające do zawodów międzynarodowych. Szczególnie rekomendowane są następujące trasy:

• 4 czerwone trasy:
Iniohos – 980 m długości.
Ira A – 850 m długości.
Artemida – 400 m długości.
Sahara – 1000 m długości.

• 4 niebieskie trasy:
Pan – 320 m. długości.
Dias – 325 m. długości1000
Pytia – 620 m długości.
Pythia A – 500 m długości.

Dla bezpieczeństwa narciarzy obok stoków zainstalowano tablice informacyjne. Sygnalizację stoków wykonano za pomocą tablic umieszczonych na obrzeżach stoków, na których zaznaczono numer, nazwę, kierunek i poziom trudności odpowiednim kolorem.

Podsumowując, warto wskazać, że ośrodek narciarski Parnassos powstał w celu rozwoju sąsiednich gmin i gmin, dlatego nie zapewnia żadnych kwater. Okoliczne tereny, wsie lub gminy oddalone od ośrodka narciarskiego o około 20 km i mogą obsługiwać odwiedzających. W okolicy warto odwiedzić wiele ciekawych miejsc. Pierwsze warte w tym miejscu wzmianki jest wspomniane już stanowisko archeologiczne w Delfach. U podnóża góry Parnassos znajduje się panhelleńskie sanktuarium w Delfach i najsłynniejsza wyrocznia starożytnej Grecji. Można tam odwiedzić Świątynię Apolla, miejsce, w którym znajdowała się wyrocznia Pytii, teatr sanktuarium, a także odwiedzić Muzeum Archeologiczne w Delfach, które jest pełne regionalnych znalezisk archeologicznych. Jeszcze inną propozycją jest Galaxidi czyli piękne i tradycyjne małe miasteczko z wieloma restauracjami i kawiarniami nad morzem, wychodzi na Zatokę Koryncką.

Turyści mogą także odwiedzić Klasztor Osios Loukas, najważniejszy bizantyjski zabytek (XI w.), składający się z kościoła Marii Panny, świątyni katolickiej. Krajobrazy oferowane przez pasmo górskie Parnassos są wyjątkowe. Widać na nim silny kontrast, eksploatację niektórych części góry i dzikie, nietknięte piękno innych.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne