Według badań Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych większość rodzin o niskich dochodach w Unii Europejskiej nie może sobie pozwolić na letnie wakacje.
Organizacja, która reprezentuje 45 milionów członków w 38 krajach europejskich, powiedziała, że wielu pracowników należy do 35 milionów obywateli UE, którzy nie mają wystarczająco dużo pieniędzy na wakacyjną przerwę. Unia wykorzystała dane z Eurostatu, urzędu statystycznego UE.
„Wakacje nie powinny być luksusem dla nielicznych. Podczas gdy wielu pracowników jest poza domem, ciesząc się wolnym czasem z przyjaciółmi i rodziną, miliony nie mogą sobie na to pozwolić z powodu niskich zarobków ”– powiedziała zastępca sekretarza generalnego konfederacji Esther Lynch.
„Wzrost nierówności wakacyjnych pokazuje, że korzyści płynące ze wzrostu gospodarczego w Europie w ciągu ostatniej dekady nie były sprawiedliwie traktowane ”.
Według badania, 28% z 450 milionów ludzi nie ma środków na tygodniowy urlop poza domem. W badaniu podkreślono, że odsetek ten wzrósł do 59,5% w przypadku osób, których dochód spada poniżej progu zagrożenia ubóstwem określonego przez Eurostat, który wynosi 60% mediany dochodu w kraju.
Najgorsza sytuacja jest w Grecji, gdzie 88,9% osób zagrożonych ubóstwem nie stać na wakacje, następnie Rumunia (86,8%), Chorwacja (84,7%), Cypr (79,2%) i Słowacja (76,1%).
ETUC powiedziało, że wiele osób w grupie ubóstwa jest bezrobotnych lub na emeryturze, ale grupa ta obejmuje również miliony nisko opłacanych pracowników.
„Ustawowe płace minimalne narażają pracowników na doświadczenie ubóstwa w co najmniej 16 państwach członkowskich UE”, powiedział związek, dodając, że nierówności urlopowe wzrosły w 16 krajach UE w ciągu ostatnich 10 lat.
Największe różnice w dostępie do urlopów między osobami z dochodami poniżej 60% mediany a tymi z dochodami powyżej tego progu występują w Chorwacji, Grecji, Bułgarii, Czechach, Francji i Rumunii.
EKZZ stwierdziła, że współpracuje z europejskimi ustawodawcami nad wprowadzeniem „próg przyzwoitości” do prawa UE, który zapewniłby, że ustawowe płace minimalne nigdy nie będą niższe niż 60% mediany i 50% średniej płacy każdego kraju UE. Związek powiedział, że ten ruch pomoże zapewnić wzrost płac ponad 24 milionom ludzi.