Strona głównaAktualnościWydarzenia5 edycja Festiwalu Ceramiki w Thrapsano

5 edycja Festiwalu Ceramiki w Thrapsano

Thrapsano, to kreteńska wioska garncarska z tradycją sięgającą czasów minojskich- 4 tysiące lat.

W wiosce nadal można spotkać tradycyjnych rzemieślników, którzy z miejscowej gliny formują wielkie wazy, dzbany i pitosy- naczynia na zapasy, które po uformowaniu wypalają w piecu opalanym drewnem.

Thrapsano to idealne miejsce, aby nabyć ceramiczny prezent z Krety najwyższej jakości bezpośrednio od lokalnych producentów.

Od lat Thrapsano jest uznawane za centrum ceramiczne wschodniej Krety. I to właśnie tutaj, w Thrapsano czeka nas, miłośników kreteńskich wyrobów ceramicznych, nie lada gratka.

W dniach 15-16-17 lipca, 30 km na południowy wschód od Heraklionu odbędzie się 5 edycja Festiwalu Ceramiki.

W ramach trzydniowego Festiwalu przygotowano szereg warsztatów ceramicznych( wstęp na niektóre wymaga wcześniejszej rezerwacji), otwartych pokazów toczenia na kole, lekcji pokazowych i kiermaszy, na których będzie można zakupić wyjątkowe wyroby ceramiczne z Krety.

Organizatorzy Festiwalu przewidzieli szereg atrakcji i wiele imprez towarzyszących oraz koncerty gwiazd lokalnej sceny muzycznej.

Festiwal rozpocznie występ uwielbianych braci Stratakis( piątek, 15.07 godz 21:30) a hasłem przewodnim pierwszego dnia święta ceramiki będzie: Śladami Minojczyków. Poznamy tajniki i metody wyrobu, koloryzacji i wypalania gliniaków w piecu opalanym drewnem- jak za czasów pierwszej cywilizacji Europy.

Większość imprez w ramach Festiwalu odbędzie się w otwartym amfiteatrze Thrapsano, w godzinach 18:00- 21:30 po czym rozpocznie się glendi- γλέντι czyli muzyczna zabawa po kreteńsku.

Jeśli planujecie w tym czasie pobyt we wschodniej części Krety, koniecznie zajrzyjcie do Thrapsano.

Festiwal Ceramiki to nie tylko świetna okazja do zakupu pięknych i wyjątkowych wyrobów glinianych i ceramicznych od najlepszych lokalnych rzemieślników ale prawdziwa podróż w czasie. Poznacie ludzi pielęgnujących z wielką pasją wyspiarską tradycję, historię i kulturę, sięgającą czasów minojskich.

Z pokolenia na pokolenie, rzemieślnicy z Thrapsano przekazują swoją wiedzę i umiejętności a podczas festiwalu uchylą i przed nami rąbka tajemnic rodzinnego fachu. Opowiedzą o swojej tradycji, pokażą warsztaty, w których pracują, podzielą się wiedzą i doświadczeniem. Każdy z nich posiada własne metody wyboru gliny i sposoby wypalania gotowych wyrobów. Dzięki temu, tradycyjna kreteńska ceramika zachowuje trwałość i jest niezwykle oryginalna.

Odwiedźcie Thrapsano podczas 5 Festiwalu Ceramiki a przy kieliszeczku lokalnego wina poczujecie niepowtarzalny klimat kreteńskiej wsi i piękno, wszechobecnej w Thrapsano, tradycyjnie wyrabianej ceramiki i glinianych naczyń.

Sylwia Wasielak

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne