Strona głównaRozrywkaCzas wolny3-5 Pigadia centrum narciarskie - Vermio

3-5 Pigadia centrum narciarskie – Vermio

Dzisiaj mamy do zaproponowania kolejne interesujące miejsce, które bez wątpienia przypadną do gustu lubiącym zimę, narty i piękne mroźne widoki. Zgodnie z harmonogramem zamieszczonym tutaj: (Grecja tylko na lato? Zdecydowanie nie!) przedstawiamy dziś kolejną pozycję w rankingu.

3-5 ośrodek narciarski Pigadia (słowo to oznacza – studnię), jako jedyny w Grecji wykorzystuje naśnieżanie na wszystkich swoich trasach. Przez wielu odwiedzających jest uznawany za jeden z lepiej zorganizowanych ośrodków w Grecji, o czym świadczą różnorodne wpisy na tematycznych forach internetowych dla pasjonatów zimowych sportów. Kiedy patrzymy na mapę to wówczas po zachodniej stronie Vermio, tylko 17 km od miasta Naoussa w północnej Grecji, na wysokości od 1430 m npm do 2005 m npm znajduje się 3-5 ośrodek narciarski Pigadia. Jest on bez wątpienia uważany za wspaniałą atrakcję dla miłośników adrenaliny lub po prostu gości, którzy pragną podziwiać piękne widoki.

Należy w tym miejscu wskazać, że omawiany ośrodek narciarski znajduje się na górze Vermio. Jest to pasmo górskie w północnej Grecji. Leży między jednostką regionalną Imathia w regionie Macedonii Środkowej i jednostką regionalną Kozani w regionie Macedonii Zachodniej. Pasmo jest na zachód od równiny Kambania. U podnóża tych gór zbudowane jest miasto Veria, które jest stolicą Imathii. Najwyższym punktem w paśmie jest szczyt Chamiti. Góra Vermio była wspominana już w starożytności przez Piliniusza. Przykładowo także Herodot uważał górę za nieprzejezdną i zgodnie z tradycją raj miał znajdować się po jej drugiej stronie. W czasach hellenistycznych była ona wewnętrzną granicą państwa macedońskiego.

Ośrodek narciarski posiada 10 tras zjazdowych o łącznej długości 9 km. Obsługują one wszystkie poziomy trudności. Warto wskazać, że ośrodek ma do dyspozycji jedeną powietrzną kolejkę linową i sześć wyciągów orczykowych. Trasy narciarskie „Aristoteles” i „Filippos” wiodą przez wspaniałe lasy bukowe, które są niewątpliwie marzeniem wielu narciarzy. Są one jednak najbardziej trudnymi trasami i są także najbardziej strome (szczegółowa lista tras znajduje się w dalszej części publikacji). Podczas zjazdów należy zatem zachować szczególną ostrożność i posiadać odpowiednie kompetencje i umiejętności narciarskie.

Ze względu na doskonałą infrastrukturę ośrodek narciarski 3-5 Pigadia oferuje, oprócz sportów zimowych, różnorodne zajęcia (piesze wycieczki, trekking, kolarstwo górskie, lotniarstwo, paralotniarstwo). Funkcjonuje także jako ośrodek przygotowawczy dla wielu klubów sportowych oraz drużyn narodowych.

Warto wskazać na poszczególne trasy przygotowane dla pasjonatów zimowych sportów. Istotną informacją jest fakt, że minimalna różnica wysokości wynosi 160m a maksymalna osiąga aż 575m. Wskazać można na następujące trasy, które są przygotowane dla osób odwiedzających to miejsce:

• 1 trasa czarna
– Filippos – długość wynosi około 2000 mi jest uważana za kluczową czarną trasę w Grecji (należy tutaj zaznaczyć, że 1300m to trasa czarna a 700m to trasa niebieska)

• 4 trasy czerwone
-Aristotelis 1 – czerwona trasa o długości 1900 m, certyfikowana przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) do wykorzystywania podczas Mistrzostw Europy i Świata.
-Aristotelis 2 -czerwona trasa o długości 750 m.
-Aristotelis 3- ostatnia część czerwonej trasy Aristotelis 1, zajmuje ostatnie jej 850 m.
-Louki -czerwona trasa o długości 800 m leży po prawej stronie Aristotelis 2. Swoją nazwę zawdzięcza swemu kształtowi.

• 2 trasy niebieskie
-Paradise – jak wskazuje sama nazwa jest to prawdziwy raj dla narciarzy. Ta niebieska trasa wiedzie przez piękne lasy dębowe,
– Philippe Back -niebieskie zbocze o długości 650 m na końcu trasy Filippos.

• 3 zielone
– Paradise Plateau (Rajski płaskowyż): jest to ostatnie 400 m rajskiego stoku (Paradise), ale uważane jest także za oddzielną trasę. Jest to znakomity stok dla początkujących.
– Dwie trasy zjazdowe dla początkujących, tuż obok parkingu, o długości 180 m.
Warto tutaj także wskazać, że ośrodek narciarski 3-5 Pigadia słynie również z tras do narciarstwa biegowego. Są one certyfikowane przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Ciekawostką może być fakt, że w przeszłości odbyło się tu kilka międzynarodowych mistrzostw. Trasy te mają kolejno długość 3km, 5km oraz 10km.

3-5 ośrodek narciarski Pigadia to nie tylko znakomite miejsce dla narciarzy. Okolice oferują także warte odwiedzenia miejsca. Zaliczyć możemy do nich: stanowisko archeologiczne starożytnej Miezy czy Bibliotekę Miejską Naoussa. Kuszącym miejscem jest także rozległy las bukowy, który zachwyca roślinnością.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne