Strona głównaAktualnościWydarzenia23-25 września: Muzea w Grecji ze wstępem wolnym z okazji Europejskich Dni...

23-25 września: Muzea w Grecji ze wstępem wolnym z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa

Grecja obchodzi w tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego z bezpłatnym wstępem od 23 do 25 września do państwowych muzeów, stanowisk archeologicznych i zabytków pod wspólnym hasłem: „Zrównoważone dziedzictwo” – ogłosiło greckie ministerstwo kultury.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, które odbywają się już po raz 26, organizowane są wystawy, warsztaty, przedstawienia i wycieczki z przewodnikiem.

W kontekście zmian środowiskowych, tegoroczne wydarzenia będą skupiać się na ludziach i miejscach, ciągłości i nauce płynącej z tradycji, działaniach, które organizatorzy i odwiedzający mogą podjąć, aby być bardziej przyjaznymi dla środowiska, a także na tym, w jaki sposób dziedzictwo materialne i niematerialne przyczynia się do bardziej zrównoważonej przyszłości, szczególnie w świetle Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ 2030.

„Tegoroczny temat zachęca ludzi do spojrzenia na swoje dziedzictwo z innej perspektywy, zainspirowania się i zademonstrowania zrównoważonego rozwoju promowanego przez Europejski Zielony Ład” – powiedziała Mariya Gabriel, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu.

„Jest to wspaniała okazja dla nas wszystkich, aby uznać, jak dziedzictwo z przeszłości kształtuje naszą teraźniejszość i wpływa na naszą przyszłość. Jednocześnie zrównoważone dziedzictwo jest okazją do budowania odpowiedzialnego uczestnictwa w spuściźnie naszego wspólnego europejskiego dziedzictwa” – dodała.

W Grecji Europejskie Dni Dziedzictwa będą koncentrować się na ochronie dziedzictwa kulturowego (materialnego i niematerialnego) oraz podnoszeniu świadomości na temat znaczenia ciągłości i promowania tradycji i umiejętności na poziomie lokalnym, krajowym i poza granicami Europy.

Dodatkowo, wydarzenia będą dotyczyły wykorzystania zrównoważonych zasobów i materiałów w ramach wysiłków zmierzających do zmniejszenia śladu środowiskowego, tak aby zapewnić dostępność historycznych miejsc i zabytków dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Organizatorzy w Grecji zaznaczają, że niektóre wydarzenia będzie można oglądać za pośrednictwem transmisji na żywo. Więcej informacji: https://www.facebook.com/EHDaysGR/

opr. Zofia Dalke

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne