Strona głównaAktualnościGrecjaZłoty wieniec sprzed 2300 lat na stacji metra w Salonikach

Złoty wieniec sprzed 2300 lat na stacji metra w Salonikach

Podczas budowy jednej ze stacji metra w Salonikach archeolodzy odkryli starożytny złoty wieniec sprzed około 2300 lat.

Znaleziony wieniec, pochodzi z początku III. wieku p.n.e., i stanowi pierwsze tego typu odkrycie na starożytnym cmentarzysku w zachodniej części miasta. Wieniec składa się ze złotej opaski, do której przytwierdzone są precyzyjnie wykonane liście drzewa oliwnego. Jest to rzadkie znalezisko, gdyż w starożytnej Grecji na takie wieńce jedynie mogły sobie pozwolić rody królewskie i arystokracja..

To już dziewiąty z kolei wieniec znaleziony w tym greckim mieście w ostatnich latach.

W 2008 roku, cztery podobne złote wieńce i kolczyki w kształcie głowy psa zrobione ze złota i półszlachetnych kamieni zostały odkryte w jednym z 700 grobowców starożytnego cmentarza podczas prac budowlanych na stacji metra w dzielnicy Sintrivani („Fontanna”), na południe od Centralnej Biblioteki Uniwersytetu Salonickiego im. Arystotelesa.

Cztery inne złote wieńce odkryto w kamiennym sarkofagu, zawierającym spalone kości młodego człowieka i niewielkiego ssaka.

W ostatnich latach, podczas prac związanych z budową metra w Salonikach archeolodzy odkryli podczas prac wykopaliskowych około 23 tysiące przedmiotów z okresu średniowiecza i starożytności.

Na podstawie: Fox News

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne