Będąc w Grecji obowiązkową atrakcją, którą trzeba zobaczyć jest zmiana warty przed grobem nieznanego żołnierza. W tym celu należy się udać na plac Syntagma (gr. Πλατεία Συντάγματος) przed gmach parlamentu greckiego. Zmiana warty, która najbardziej przykuwa uwagę odbywa się w każdą niedzielę o 11- ceremonia jest wyjątkowo uroczysta – bierze w niej udział mały pododdział. Jeśli jednak ktoś nie chce dostosować planu wycieczki do tej konkretnej godziny, warto wiedzieć, że zmiana odbywa się codziennie co godzinę.
Dumnie czuwający nad grobem nieznanego żołnierza Grecy są określani mianem Ewzoni. To formacja wojskowa zwana Gwardią Prezydencką. Dostanie się tam to wielki prestiż dla rodziny jak i samego żołnierza.
Warto zwrócić uwagę na etymologię słowa Ewzoni. Nazwa formacji pochodzi od greckiego słowa zoni (gr. ζώνη), które z przedrostkiem ew (gr. ευ) tworzy słowo piękne pasy (gr. ευζώνη). Termin pochodzi już od Homera, który tą frazą tytułował elitarne oddziały. W późniejszych czasach nawiązywało do elitarnej piechoty lekkiej lub górskiej.
Tradycyjny męski strój ludowy składa się z czerwonej czapki z frędzlami na wzór turecki. Obowiązkowym elementem jest haftowany uniform i specyficzna spódniczka zwana fustanelle. Posiada 400 plis, które przypominają o trwającej czterysta lat niewoli tureckiej. Na nogi żołnierze zakładają getry z doczepianymi pomponami. Całość dopełniają podkute buty. Szeroki skórzany pas, który panowie mają na sobie jest symbolem męskości, ale także ma praktyczne użycie, pełnił funkcję schowka na pieniądze. W przeszłości za niego chowano szablę i pistolety. Każdy element stroju ma swoją symbolikę, a ruchy żołnierzy są tak zaplanowane, by maksymalnie eksponować poszczególne części stroju.
Żołnierze podczas zmiany warty stawiają bardzo specyficzne kroki, które są idealnie wyćwiczone. Dla Nas może to być trochę groteskowe, ale cóż. To jest Grecja. Paradny krok ma swoja symbolikę, a zwłaszcza ruch podniesionej do góry nogi, komunikujący kopniaka skierowanego w stronę dawnego tureckiego najeźdźcy, zakończonego „strzepnięciem wroga z buta”.
Pełniący wartę nie mogą zmienić swojej pozycji przez godzinę. Utrzymują jedynie kontakt wzrokowy z oficerem dyżurnym, którego zadanie polega na poprawieniu ich ubioru.
Trwający dumnie przy grobie nieznanego żołnierze Ewzoni idealnie odzwierciedlają cały naród. Duma – cecha narodu greckiego. Który pomimo trudności nie poddaje się. I choćby nie wiem co złego go spotkało, będzie trwał z podniesioną głową.
Konstancja Szutta