Zespół szwajcarskich i greckich archeologów ostatnio ujawnił nowe i fascynujące znaleziska odkryte we wraku statku leżącego na dnie morza blisko wyspy Andikitira.
Do znalezisk należą małe kawałki rzeźb, gliniane i szklane wazy a także ludzkie kości, prawdopodobnie należące do załogi statku.
Tegoroczne prace badawcze and wrakiem miały miejsce w maju i czerwcu. Oprócz wcześniej wspomnianych znalezisk odkryto fragmenty wazy z początków istnienia Cesarstwa Bizantyjskiego. Istnienie tego zabytku zastanawiało naukowców , wzmacniając przekonanie, że ten obszar morski był używany przez wieki jako szlak żeglugowy.
Badania doprowadziły do poczynienia znaczących postępów w kwestii zrozumienia struktury miejsca, wieku, samego wraku i znajdującego się tam ładunku. Oprócz tego, informacje o wcześniej niezbadanych obszarach zostały starannie udokumentowane, tym samym zapewniając jaśniejsze i dokładniejsze zrozumienie słynnego statku.
Międzynarodowy zespół złożony z archeologów, nurków, inżynierów i naukowców pod kierownictwem Dr. Angeliki G. Simosi, głowy Eforatu Starożytności w Pireusie i na wyspach a także Profesora Lorenza Baumera pracującego na Uniwersytecie w Genewie , aby udokumentować tę fazę wykopalisk, zastosowali najnowocześniejsze technologie, takie jak zdalnie sterowane drony i cyfrowe przechwytywanie.
Zebrane dane były codziennie przetwarzane za pomocą oprogramowania do modelowania 3D, co pozwoliło na stworzenie wizualnej analizy stanowiska.
Co więcej, wszystkie znaleziska archeologiczne zostały udokumentowane i zintegrowane z Systemem Informacji Geograficznej (GIS), ułatwiając zrozumienie ich rozmieszczenia przestrzennego, podczas gdy utworzona baza danych zawiera obecnie wszystkie znane dane na temat wraku sięgające pierwszych badań które odbyły się w latach 1900-1901.
Warto powiedzieć coś więcej o samym wraku.
Znajduje się on, jak zostało wspomniane wcześniej, blisko wyspy Andikitira (można też używać Antykithira), w Morzu Egejskim. Zatonął prawdopodobnie w I wieku p.n.e. podczas sztormu. Ładunkiem statku były niezwykłe skarby, między innymi tzw. Mechanizm z Antykithiry, który był mechanicznym przyrządem zaprojektowanym do obliczania pozycji ciał niebieskich, czyli mówiąc prostym językiem, był to starożytny, astronomiczny „komputer”.
Wrak jest uważany za jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na świecie. Ciężko się dziwić takiemu poglądowi, ponieważ zabytek ten dostarcza tony informacji na temat starożytnej, greckiej technologii i kultury. Oprócz tego, artefakty rzucają światło na to, jak żyli tamtejsi żeglarze, na dobra które przewozili i technologię ich czasów.
Prace archeologiczne and wrakiem są prowadzone od 2021 roku, cały ten projekt koordynowany jest przez Uniwersytet Genewski we współpracy ze Szwajcarską Szkołą Archeologii w Grecji (ESAG).
Poprzednie znaleziska w tym miejscu obejmują głowę należącą do bezgłowego posągu Herkulesa, który obecnie znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym; dysk z brązu, ramię z brązu i pokrywę sarkofagu; cztery fragmenty marmurowych posągów i złoty pierścień; a także ceramikę i drewniane artefakty.
opr. Magdalena Bonawenturska